Bakanlık önünde Soma eylemi

Ankara’da toplanan bir grup, Soma ilçesinde 301 madencinin ölümünün yıldönümü dolayısıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Anadolu Ajansı 11.05.2016 - 16:10 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 16:12

Bakanlık önünde Soma eylemi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde toplanan bir grup Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) üyesi, "Somayı unutma, unutturma", "Sürgün ve baskılara son" yazılı pankartlar açtı.

ESM Genel Sekreteri Serkar Ertuğrul, yaptığı açıklamada, iki yıl önce yaşanan Soma faciasında sorumlulardan hala hesap sorulmadığını öne sürdü.

Soma'da 301 maden emekçisinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Ertuğrul, aradan geçen iki yıla rağmen tüm suçun 3-5 kişinin üzerine yıkılmaya çalışıldığını ve tek bir kamu görevlisinden hesap sorulmadığını söyledi.

Ertuğrul, yaşanan faciadan sonra çıkartılan "göstermelik yasaların" da göz boyamaya yönelik olduğunu iddia etti.

Maden ve inşaat sektörü başta olmak üzere neredeyse her iş kolunda her yıl binlerce insanın öldüğünü aktaran Ertuğrul, bu ölümlerin daha fazla kar ve daha az insanca çalışma şartlarının sonucu olduğunu öne sürdü.

Ertuğrul, “Bu cinayetlerin önüne geçilebilmesi için caydırıcı, hukuki yasalar ve denetiminin, bağımsız kamu çalışanları uzmanlar tarafından yapılan bir sistem oluşturulması gerektiğini” ifade etti.

Kamu emekçilerinin de sıkıntılar yaşadığını anlatan Ertuğrul, 6 ayda hakkında soruşturma açılmış çalışan sayısının on binleri bulduğunu ileri sürdü.

Ertuğrul, bakanlıkta da baskı ve hukuksuz uygulamalar olduğunu savundu.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen faciada 301 madenci yaşamını yitirmişti.

Sayfa Yükleniyor...