Bakanlık: Tebligat gecikmedi

Adalet Bakanlığı, Başsavcı Osman Şanal'ın yetkilerinin alınmasıyla ilgili kararın geç tebligat edildiği iddialarını yalanladı. Bakanlık, yazılı açıklamayla mahkemeyi etkilediği yönündeki iddiaları da reddetti.

NTV Haber 19.02.2010 - 14:13

Adalet Bakanlığı, Erzurum özel yetkili savcıları hakkında alınan kararın geç tebliğ edildiği iddialarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Adalet Bakanlığı, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in 17 Şubat sabah saat 06.00 sıralarında tutuklanmasıyla aynı zamana denk gelen yazılı açıklamasını şöyle savundu:

"Açıklama 16 Şubat saat 23.00'te hazırlandı. Ancak o saatte yapılacak açıklamanın gerekli şekilde kamuoyuna duyurulamayacağı dikkate alınarak ertesi gün yapılması kararlaştırıldı. Basın açıklaması metni 17 Şubat saat 00.05'de Anadolu Ajansı’na gönderildi. Ancak haberin sabah 06.00'da servise konulması istendi."

Bakanlık, Başsavcı Cihaner'in gözaltına alınmasının “hukuka uygun” olduğu yönündeki değerlendirmesinin “yargılamayı teşebbüs” anlamına gelmediğini savundu.

Bakanlıkla ilgili bir diğer iddia ise Erzurum özel yetkili savcılarının görevden alınmasına ilişkin Yüksek Kurul tebligatının geç ulaştırıldığı ve böylece zaman kazanan savcıların dosyayı İstanbul'a gönderdikleriydi.

Bakanlık açıklamasında bu iddiaya da yanıt verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"HSYK toplantısı 17 Şubat Çarşamba günü saat 12.45'de sona ermiş, öğle tatilini müteakip bu kararın yazılması ve tebligatların hazırlanıp imzalanması işlemi tamamlandıktan sonra tebligat uyap üzerinden saat 16.17 itibariyle Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiştir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...