Adalet Bakanlığı, Balyoz davası hükümlülerinin Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurularla ilgili değerlendirmesini tamamladı.

'Sahte delil' iddiası konusunda karar merci olarak yerel mahkeme gösterildi.

Bakanlık, Balyoz davası sanıklarının "hak ihlali, sahte delil ve adil yargılamanın engellenmesi" iddiasıyla yaptıkları bireysel başvurulara ilişkin görüşünü Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.

Delilleri kabul edip etmeme görevinin yerel mahkemeye ait olduğunu bildiren Adalet Bakanlığı, 'ilk derece mahkemesinin delilleri değerlendirirken keyfi davranıp davranmadığının takdirinin' ise Anayasa Mahkemesi'nde olduğu vurgulandı.

Adalet Bakanlığı, hükümlülerin "lehlerinde konuşacak tanıkların dinlenmesinin yerel mahkemece engellendiği" iddiasının da Anayasa Mahkemesi'nce değerlendirilmesini istedi.

'ADALET NÖBETİ' 8. GÜNÜNDE
Öte yandan Anayasa Mahkemesi önündeki 'adalet nöbeti' 8. gününü tamamlamak üzere. Eyleme bugün İstanbul Barosu da destek verdi.

Baro Başkanı Ümit Kocasakal, açıklamasında Başbakan'ı eleştirdi ve "Biz gerekirse o cübbeyi çıkarır geliriz ama esas tehlikeli olan üzerinde cübbe varmış gibi hakimliğe soyunanlar" dedi.

Adalet nöbeti, Balyoz davası sanıklarının 'adil yargılama hakkının' ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvurunun bir an önce sonuçlanması için başlatılmıştı.