Bakanlıktan “Bozcaada” açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ihaleye çıkılacak Bozcaada'daki Sulubahçe kıyılarıyla ilgili yapılan açıklamada “Bölgede yapılaşmaya izin verilmeyecektir" denildi.

Anadolu Ajansı - DHA 15.11.2016 - 16:37 | Son Güncelleme : 15.11.2016 - 16:53

Bakanlıktan “Bozcaada” açıklaması

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinin en büyük ve bakir koylarından Sulubahçe için 22 Kasım'da yapılması planlanan ihale tepkilere neden oldu.

Bozcaada Belediye Başkanı CHP'li Hakan Can Yılmaz, koyların işletmeye açılmasına izin vermeyeceklerini, söyledi.

Yılmaz, “Bu ihale Bozcaada için ileride telafisi olmayan birçok tehlikeyi içeriyor. Kıyıların tekrar belediyenin kontrolünde olmasını isteyeceğiz. Bütün hukuki ve kanuni haklarımızı da savunarak bu ihalenin mutlaka durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü Bozcaada halkı olarak biz koyların özel şahısların eline geçmesini istemiyoruz ve bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) Başkan Yardımcısı Fahri Bilçeye ise “Belediyemiz yıllarca bu koylara duş, tuvalet gibi hizmetler koymak istemesine rağmen izin verilmemişti. Şimdi bunlar yapılmak istenirken ada halkının veya yönetimin hiçbir şekilde ihaleden haberi yok. Hiç hoş bir durum değil. İhalenin yapılmaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

Bozcaada Kent Konseyi, ihaleyle ilgili olarak acil toplantı yaptı.

Toplantıda ihalenin iptal edilmesi için yasal yollarla atılması gereken adımlar görüşülerek, protesto yada toplu olarak ihaleye katılma kararı alındı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Öte yandan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çanakkale ili, Bozcaada ilçesi, Cumhuriyet Mahallesi, Sulubahçe 1 mevkisinde bulunan 7 bin 451,65 metrekarelik alan içerisinde 1 adet 6 metrekarelik büfe, birer adet bay/bayan duş ve bay/bayan WC, bay/bayan soyunma kabini ve 2 bin 700 metrekare şemsiye şezlong alanın yer aldığı alan, 'Tabiat Varlıkları ve Doğal Sit Alanları ile Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmelik' in 25/b maddesine göre açık ihale usulü kiralanacaktır.

Bakanlığımız Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından kiralama ihalesi yapılacak söz konusu alanda hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir. Bahsi geçen alan kıyı alanı olup, tüm halkın kullanımına açıktır."

Bozcaada'da daha önce Beylik Koyu için ihaleye çıkılmıştı. Ancak daha sonra ihale iptal edilmişti.

İhaleyi kazanan kişinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü'nde çalıştığı iddiaları için inceleme başlatılmıştı.

Sulubahçe Koyu ihalesi için yıllık muhammen bedel 227.200,80 TL olarak belirlendi. 100 TL ile başvuru yapılabilecek ihalenin geçici teminatı ise 6 bin 820 TL.

Toplamda 7 bin 545 metrekarelik alanın ihale edileceği belirtilen koyda 6 metrekareli büfe, birer erkek ve kadın duşu ile tuvaletleri, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye hizmeti verilmesi ihale şartnamesinde belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...