Bakanlıktan genelge: Aşı olmayan işçiden haftada bir PCR testi istenebilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile genelge gönderdi. Buna göre, Covid-19 aşısı olmayan işçilerden iş yeri ya da işveren tarafından 6 Eylül itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebilecek.

Haberler - NTV Haber 03.09.2021 - 16:13

Bakanlıktan genelge: Aşı olmayan işçiden haftada bir PCR testi istenebilecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş yerlerinde uygulanacak pandemi tedbirleri kapsamında önemli kararlar aldı.

İŞVERENLER AŞISIZ İŞÇİDEN HAFTADA BİR KEZ PCR TESTİ İSTEYEBİLECEK

Bakanlık, 81 il valiliğine gönderdiği yazıyla, işverenlerin, Covid-19 aşısı olmamış işçileri bilgilendirmesini istedi ve işverenlere, aşı olmamış işçilerden haftada bir kez PCR testi isteme yetkisi tanıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, valiliklere gönderdiği yazıda, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçileri Covid-19 riskleriyle tedbirleri konusunda bilgilendirme esaslarını anlattı.

İŞVEREN, İŞÇİLERİ COVID-19 RİSK VE TEDBİRLERİ İÇİN BİLGİLENDİRECEK

Bakanlık yazısında, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları vurgulandı.

İşverenlerin Covid-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istendi.

Bilgilendirme sonrasında da aşı olmayan işçilere, kesin Covid-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçlarının anlatılması da yazıda yer aldı.

Bu kapsamda işçilere, hastalık nedeniyle raporlu geçirilecek süredeki sigorta ve ücret ödeme uygulamalarının bildirileceği belirtildi.

Bakanlık, tüm bu süreçlere rağmen Covid-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları istenebileceğini bildirdi.

PCR testi isteyecek işyeri ve işverenlerin, test sonuçlarını gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutacağı da hatırlatıldı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...