Bilindiği üzere mevcut grip aşılarını üretmek için etkin olarak yumurtalar kullanılıyor. Bu da beraberinde bazı dezavantajları getiriyor. On milyonlarca özel yumurtayu belirli bir hızda üretebilmek güç bir iş. Sonuçta tavukların yumurtlama hızı belirleyici faktör niteliğinde. Bunun yanında binlerce yumurtanın kontrolü çok da kolay değil. Üstelik bir yumurta içinde virüsü yetiştirmek de bazı zamanlar oldukça zorlayıcı olabiliyor.

Bilimciler yumurtalara olan bağımlılığı ortadan kaldıracak bir alternatif geliştirmek için uzun süredir çalışıyorlar. Rochester Ünivesitesi’nden aşı uzmanı John Treanor ve ekibinin yayınladıkları makale, bunu başaran yeni bir yöntem ortaya koymuş gibi görünüyor. Buna göre ekip, deneysel bir grip aşısını tümüyle bakteriler içinde üretmiş durumda. Aşı, üzerinde denenmiş olduğu ve yaşları 18 ile 49 arasında değişen 128 gönüllüde bağışık cevabı tetikleme suretiyle başarıyla işlemiş.

Bakteriler, aşıyı diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve ucuz üretme yetisine sahip olmalarına karşın, öngörülen alternatifler listesinin başında değillerdi. Bunu başarmaya yönelik olan deneylerin birçoğu, bakterilerin proteinleri işlemede daha karmaşık yapılı canlılara göre ortaya koydukları temel farklılıklar nedeniyle yarım kalmıştı. Grip aşılarının temel bileşenleri olan proteinleri bakterilerin içinde düzgün bir şekilde paketlemek aşılması gereken bir problemi oluşturuyordu.

John Treanor, sonunda grip proteini olan hemagglutininin, E. Coli bakterisi tarafından hücre içinde düzgün bir şekilde paketlenerek yapıldığını belirtiyor. Proteinin gerçek bir bağışık cevabı tetiklemesi de uzmanlar arasında şaşkınlık yaratmış durumda. Ekip sorunun, hücre içinde sentezlendikten sonra düzgünce katlanacak tek bir anahtar proteine, yani hemagglutinine odaklanarak aşıldığını belirtiyor. Protein küçük olmasına karşın, tutunmuş olduğu aşı etkisini güçlendiren özel tasarımlı bi destek bileşen sayesinde, bağışıklık sistemini kışkırtmaya yetecek olan güce sahip.

Grip aşılarında destek bileşenler genellikle kullanılmasa da yeni yöntemde flagellin adı verilen bakteriyel bir protein, gribin hemagglutinin proteinini taklit eden bir molekülle kaynaşıyor. Ortaya çıkan kombinasyonsa bağışıklık sistemin dikkatini çekerek aynı zamanda onu kuvvetlendiriyor.

Özgün makaleye ulaşmak için tıklayın.