Balbay: 'Godot’yu bekliyorum' desem...

Ergenekon sanığı gazeteci Mustafa Balbay, telefonda söylediği “grado” sözcüğünün iddianameye yanlış yazıldığını belirterek, “Ben Godot'yu bekliyorum desem 'Gladyoyu bekliyor' diye yazacaklar'' dedi.

Anadolu Ajansı 23.11.2009 - 14:19

Balbay: 'Godot’yu bekliyorum' desem...

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci Ergenekon davasının duruşmasında Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın savcılıkça alınan ek ifadesini okudu.

Söz alarak, iletişim tespit tutanaklarını tek tek incelemesinin 5-6 gününü aldığını ifade eden Balbay, ''Bir gazetecinin telefon görüşmelerinden böyle bir suç çıkartılamayacağını düşünüyorum. Zorlayarak bir anlam çıkartılmıştır'' dedi.

Tutuklu sanıklardan eski Türk Metal Sendikası Başkanı Mustafa Özbek'i 2004 yılından beri tanıdığını belirten Balbay, Özbek ile yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin şunları söyledi: ''Özbek'in güçlü bir sendikası var, bunu 'Türkiye'nin yararına kullanabilir miyim' diye kafa yoran bir insan. Bu ülkenin sorunlarını, kendi başına bir şey gelmiş gibi düşünen bir insandır. 'Bir parti mi olur, yoksa mevcut bir partiyle mi olur' diye görüşlerde bulunuyorduk. 'Adaşım yeni oluşumla sen çık' dedi. Ben, Cumhuriyet'e aitim, Cumhuriyetle bütünleşmiş bir insan olduğum için kabul etmedim.''

Telefon görüşmelerine ilişkin ayrıntılı bilgiler veren Balbay, gazetenin Ankara bürosunun santralından yapılan görüşmelerin kendi görüşmeleri gibi dosyada yer aldığını belirterek, ''Benim dışımda yapılmış telefon görüşmeleri konu edilerek hukukta tanımlaması zor bir yola girilmiş. Bu olağanüstü bir haksızlık. Roma hukukunda geçtik bunları. Orta Çağ'da sorulmaz böyle sorular. Santralden yapılan görüşmeler benim gibi gösterilmiş'' diye konuştu.

Balbay, iddianameye göre 28 Mart 2008'den beri dinlendiğini, 2007 Haziran ayına ait telefon görüşmesinin ise bir gazetede haber yapıldığını vurgulayarak, ''Demek ki çok daha önceden dinlenmeye başlamışız. Burada bir mağduriyet var'' şeklinde konuştu.

"GRADO" DEDİM, "GLADYO" YAZMIŞLAR
Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ile yaptığı bir telefon konuşmasında bir kişi ile ilgili ''gradosu artık düştü'' dediğini ve bu sözünün iddianamede ''gladyo'' olarak yazıldığını anlatan Balbay, ''Grado, bilirsiniz değer, düzey demek. Ben şimdi Godot'yu bekliyorum desem 'Balbay gladyoyu bekliyor' diye yazacaklar'' dedi.

İddia olunan ''Ergenekon Terör Örgütü'' ile ilgili kendisine hiçbir belge gösterilmediğini ve soru da sorulmadığını ifade eden Balbay, kendisinin de bu tanımı kullanmadığını, hiçbir terör örgütü ile ilgisinin olamayacağını ifade etti.

Balbay, Başkan Şengün tarafından okunan hakim ifadesinin ardından, ''Cumhuriyet Çalışma Grubu''nu bu soruşturma ile duyduğunu belirterek, bununla ilgili rapor hazırlamadığını ve kendisinden de böyle bir rapor çıkmadığını vurguladı.

Türkiyem Topluluğu'nun yönetiminde olmadığını ifade eden Balbay, ancak bu topluluğun konferanslarına katıldığını, görüşlerini aleni bir şekilde açıkladığına işaret etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...