Balbay ve Özkan 'gerçek zulümhane'ye!

Ayrı ayrı hücrelere alınan Ergenekon sanığı iki gazeteciyi bugün ziyaret eden avukat Turgut Kazan NTV’ye konuştu: Bakan’ın açıklamaları gerçeği yansıtmıyor, koşullar çok kötü ve kendilerine ‘siz zulümhane nedir bundan sonra göreceksiniz’ denmiştir.

03.03.2011 - 19:49

Balbay ve Özkan 'gerçek zulümhane'ye!

Bugün Ergenekon soruşturması kapsamında bazı gazeteciler gözaltına alınırken, aynı dava nedeniyle Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mustafa Balbay ile Tuncay Özkan da, önceki gün tek kişilik hücrelere alınmışlardı.

Aynı koğuşta kalan iki gazetecinin bu nakliyle ilgili Adalet Bakanı Sadullah Ergin, daha önce şartlar elvermediği için aynı koğuşta kalan Bakbay ve Özkan’ın, yeni ünitelerin açılmasıyla tek kişilik hücreye alındığını, şartlarının da iyi olduğunu açıklamıştı.

Bugün Basın Konseyi adına Silivri Cezaevi'ne giderek Özkan ve Balbay'la konuşan avukat Turgut Kazan, NTV’de ‘gerçekten öyle mi?’ sorusuna yanıt verdi:

"İlk olarak şunun altını çizmeliyim ki, gerçek Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamayla uyuşmuyor. Bu sıradan bir nakil değil, çağ dışı koğuşlarda tecrit uygulamasıdır. Diğer tutukluların durumunu bilmiyorum ama, iki isim ayrı olarak, apayrı yerlerde, küçük odacıklarda; pislik içerisinde sıkıştırılmış durumdalar.

Bu, Adalet Bakanı’nın atıf yaptığı yasanın kurallarına da uygun değil. Ciddi bir cezalandrıma uygulamasıdır. Başka tutuklular birlikte bulanabilirken, bu iki kişi ayrı yaşamaya zorlanmışladır.

Götürülürlerken, ‘siz zulümhane (Balbay'ın kitabının ismi) nedir bundan sonra göreceksiniz’ denmiştir. Gazete ve televizyon yoktur. Buna karşı durmak, tepki göstermek gerekir; manzara budur. Bunu herkes bilmeli. Gerçek böyledir."

Avukat Kazan, 'Psikolojileri nasıl, dışarıya mesajları var mı?' sorusuna da, "Moralleri iyi. 'Bizi ezmek için bunu yapıyolarlar' görüşündeler. 'Ezilmeyeceğiz, diri duracağız, mücadelemizi sürdüreceğiz. Teslim almaya çalışıyorlar, teslim olmayacağız' demektedirler" yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...