Balbay'a ayakta alkış

CHP, 8 yıl aradan sonra Kadın Kurultayı düzenliyor. Kurultayda tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın mesajları okundu. Mustafa Balbay’ın fotoğrafını gösteren eşi ayakta alkışlandı.

Haberler 08.07.2012 - 13:23

CHP’nin 11. Kadın Kurultayı Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapılıyor.

Divan Başkanlığı’na Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan'ın seçildiği kurultayda kadın kolları genel başkanlığına seçilen aday, 8 yıl aradan sonra göreve gelen ilk başkan olacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salona eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte geldi.

Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve kadın kolları genel başkan adayları ile salonu turlayarak, davetlileri ve delegeleri selamladı.

Kılıçdaroğlu ve eşi, daha sonra protokol bölümüne değil, delegelerin arasında kendilerine ayrılan yere oturdu.

'TUTUKLU VEKİLE İSYAN EDİLMELİ'
Cezaevindeki milletvekillerinin serbest bırakılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, ''Cumhuriyet tarihinde ilk kez seçilmiş milletvekilleri bir yasama yılını hapiste geçirdiler. Bu demokrasilerde kabul edilecek bir olay değildir. Bunu şiddetle kınıyoruz. Yurdunu ve ülkesini seven herkesin bu garip yapıya, bu garip olguya isyan etmesi gerekir'' dedi.

CHP'nin temel görevinin haksızlığa karşı mücadele etmek olduğunu ifade eden Klıçdaroğlu, ''Silivri toplama kampında yüzlerce insanımız var. Haksız yere tutuklular'' diye konuştu.

Onların da en büyük destekçilerinin eşleri, kızları olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, CHP'nin dünyanın her yerinde bu haksızlığa dikkat çekmeye çalıştığını ve algıyı büyük ölçüde değiştirdiklerini söyledi.

'OTOPSİ RAPORU AÇIKLANSIN'
Suriye’deki olaylara da değinen Kılıçdaroğlu, ''Hiçbir Osmanlı padişahı, hiçbir Cumhuriyeti başbakanı Ortadoğu'ya batının egemen güçlerinin dilini kullanarak seslenmedi. Bunu yapan tek bir kişi var; o da Recep Tayyip Erdoğan'dır” diye konuştu.

Suriye tarafından düşürülen askeri uçağa ilişkin de hala aydınlanmamış noktalar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Otopsi raporunun bir an önce açıklanmasını ve halkın önüne konulmasını istiyoruz. Rusya'nın, ABD'nin ve İngiltere'nin ellerindeki bilgileri dünya kamuoyuyla paylaşmalarını istiyorum. Bunu yaptıkları takdirde pek çok konunun aydınlığa kavuşacağını düşünüyorum.''

'ANNELER ÇOCUKLARIYLA OKULA GİTSİN'
Kesintisiz eğitimdeki düzenlemeye de değinen Kılıçdaroğlu, “Anneler hazır olun, 5 yaşındaki çocuğunuzu alacaksınız onunla ilköğretime beraber başlayacaksınız. Nasıl olacağını bilmiyorum. Ama büyük bir kaos olacağını, o kaostan çıkmak için de tek yolun annenin de çocukla okula gitmesi olduğunu biliyoruz. Bu kaosun faturasını AKP'ye çıkarmaya hazır olun'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda kadın kolları genel başkanlığı için aday olan mevcut başkan Deniz Pınar Atılgan, Zühal Samlı ve Hilal Dokuzcan'ı kürsüye çağırdı.

Kadın kollarından sorumlu genel başkan yardımcısı Birgül Ayman Güler, ''Çocuğu ya hocaya, ya kocaya ya ustaya veren anlayışı kabul etmiyoruz'' dedi.

BALBAY'A ALKIŞ
Kurultayda CHP'nin tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ın da mesajları okundu.

Balbay'ın mesajı okunurken salonda protokol bölümünde oturan eşi Gülşah Balbay, Mustafa Balbay'ın fotoğrafını tuttu. Balbay, mesajın ardından salonda bulunanlarca ayakta alkışlandı.

Bu arada, Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında delege tribünün arka kısmında bir grup arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Sayfa Yükleniyor...