İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 16 celse duruşmalardan men edilen CHP Milletvekili Mustafa Balbay, avukatları aracılığıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup gönderdi.

Balbay açık mektubunda, 1 Ekim'de TBMM 24. dönem 3. Yasama Yılı'nın resmen başlayacağını hatırlatarak, yasama, yargı ve yürütme arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesinin adeta kuvvetler yarışına dönüştüğünü, denge ve uyumun kaybolduğunu savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yargının en tartışmalı kurumlarından olan özel yetkili mahkemelere güvenmediğini açıkça dile getirdiğini aktaran Balbay, bunun ardından yürütmenin de bu mahkemeleri tasfiye eden bir yasa çıkardığını, yargının da yasanın özgürlüklerle ilgili bölümlerini uygulamama kararı aldığını belirtti.

Balbay, tutuklu milletvekilleri sorununun çözümünün ve milli iradenin mecliste tam temsilinin gerçekleşmediğini vurgulayarak, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

''Yüce Meclis, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yasama yılına eksikli başlamaktadır. Bu durumun da yarattığı olumsuz iklim nedeniyle meclisin içinde de en azından kimi temel sorunların çözümü için beklenen genel uyum gerçekleşememiştir. Bu yıl da meclis zemininde olumlu bir başlangıç havası oluşamamıştır. Meclisteki küçük bir yarılma, toplumda derin bir çatlak demektir.

Meclisten çıkan yasaların adalet beklentisini karşılamaması, yargının üzerine çöken hukuksuzluk gölgesi, devleti devlet yapan organları ve kavramları erozyona uğratmaktadır.

Milli iradenin tam temsil edildiği, ortak paydaları yüksek bir meclisin, sizin de amaçlarınız ve sorumluluklarınız arasında olduğunu düşünmekteyim.''

Balbay, mektubunu "kaygılarımla" sözcüğüyle tamamladı.