NTV

Balbay’dan vekillere: Oylayın, sonuç kabulüm

Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, tutuklu Milletvekili Mustafa Balbay'ın mektubunu Meclis’te okudu. Mektupta milletvekillerine seslenen Balbay, “Parlamento’nun eksikliklerini gidermek sizin sorumluğunuzda değil mi? Oylama düğmesine basıp yanıt verin, sonuç kabulümdür” dedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Meral Akşener başkanlığında toplandı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, tutuklu milletvekilleriyle ilgili yaptığı konuşmada, geçen hafta İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ı cezaevinde ziyaret ettiğini belirterek, ''Dünya Parlamento tarihinde ilk kez halkın oylarıyla seçilmiş bir milletvekilinin mensubu olduğu Meclis'e parmaklıklar arasından sesleneceğini'' söyledi.

Milletvekili Veli Ağbaba'nın okuduğu mektupta Balbay, TBMM'nin 8 koltuğunun 1 yıldan beri boş olduğunu hatırlatarak, ''Parlamento'nun eksikliklerini gidermek sizin sorumluluğunuz değil de kimindir? Sizden kişisel talepte bulunmuyorum. Sadece elinizi oylama düğmesine basıp bu sorunun yanıtını vermenizi bekliyorum. Oylamadan çıkacak sonuç kabulümdür'' dedi.

Balbay, Meclis'in kendisine iş edindiği konulardan birinin yakın geçmişteki karanlık noktaları araştırmak olduğuna işaret ederek, ''Hukuksuzluklar, faili meçhul olaylar elbette araştırılmalı. Ancak bugünleri de unutmamanızı diliyorum. Yakın tarihteki siyasi davalardan hangisi için hukuki diyebilirsiniz. Dün Yassıada varsa bugün Silivri var, dün sıkıyönetim mahkemeleri varsa bugün özel yetkili mahkemeler var. Gelinen noktada beni demir parmaklıklar arkasında bırakan mevcut durumu kabullenip, 'hiçbir faaliyete katılmadan maaşını al' diyorsunuz. Bu benim ahlaken kabul edeceğim bir şey değil'' görüşünü ifade etti.