Bale Yarışması'na harika kapanış

3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması harika bir gece ile tamamlanarak perdesini kapattı...

Haberler 05.07.2012 - 18:04

Bale Yarışması'na harika kapanış

Her iki senede bir yapılan 3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tamamlandı. Dünyaca tanınan yerli ve yabancı sanatçılardan oluşan jüri birbirinden yetenekli balerin ve baletlerin arasından seçim yapmakta zaman zaman zorlandı.

Başlangıcında 23 ülkenin katıldığı, elemeler sonucunda yarı finale 16 ülkenin kaldığı, final sonunda da Grand Prix ödülünü Amerikalı balet Brooklyn Beck’in kazandığı yarışma da ayrıca Büyük Erkek ve Kızlar, Küçük Erkek ve Kızlar ve Türksoy Özel Ödülü olmak üzere toplam 55.000 euroluk ödül dağıtıldı.

Jüri şu isimlerden oluşuyordu:
Jüri Başkanı Yuri Grigorovich (Rusya) : Rusya Devlet Nişanı Sahibi, Koreograf Bolşoy Balesi Eski Sanat Yönetmeni

Charles Jude (Fransa) : Paris Ulusal Balesi Eski Yıldız Dansçısı, Bordeaux Balesi Sanat Yönetmeni, Koreograf

Meriç Sümen Kanan () : Devlet Sanatçısı, DOB Genel Müdürü (2005-2007)

Merih Çimenciler (Türkiye) : Devlet Opera ve Balesi, Koreograf

Vladimir Malakov (Almanya) : Berlin Ulusal Balesi Sanat Yönetmeni, Baş Dansçı

Margherita Parilla (İtalya) : İtalya Ulusal Bale Akademisi Başkanı

Jae Keun Park (Kore) : Seul Bale Yarışması Başkanı

Olivier Patey (Fransa) : Paris Ulusal Balesi Eski Yıldız Dansçısı, Bale Eğitmeni, Koreograf

Septime Webre (Amerika) : Washington Balesi Sanat Yönetmeni

Cumartesi gecesi Gala Gösterisine ilginin yoğun olması herkesi memnun etti. Yerli ve yabancı bale sanatçılarının gösterileri ayakta alkışlanırken gecenin sürprizi aynı zamanda jüri üyesi olan Vladimir Malakov’un unutulmaz yorumu ve performansıydı. Biz de başta Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen olmak üzere jüri üyeleri, tiyatrocular, gazeteciler, bale eğitmenleri ve dansçılar ile fırsat buldukça konuşmaya çalıştık. Herkesin ortak kanısı bu çaptaki organizasyonların hem Türkiye’nin tanıtımına, hem de sanatın ve sanatçının gelişimine çok büyük katkısı olduğu yönündeydi...

Samsun Devlet Opera ve Balesi Başkoreografı Nukri Magalashvili Gala gösterisi için 10 gün gibi kısa bir sürede farklı şehirlerden 2 dansçıyı hazırladı.

Video: Özgüç Yiğit

Yarişmanin jüri üyelerinden Paris Ulusal Balesi Eski Yıldız Dansçısı, Bordeaux Balesi Sanat Yönetmeni ve Koreograf Charles Jude ve gala gösterisi için tek günlüğüne özel olarak gelen Japonya’nın dünyaca ünlü bale sanatçısı Mizuka Ueno ile konuştuk.

Gala gösterisini izlemeye gelenler arasında ünlü tiyatrocumuz Haldun Dormen ve Gazeteci Tufan Türenç de vardı. Gala gösterisinin bitiminde ikisi de düşüncelerini anlattı.

Berlin Ulusal Balesi Sanat Yönetmeni ve Baş Dansçı Vladimir Malakov aynı anda hem jüri üyesi, hem de Gala gösterisinde dansçı olmanın nasıl olduğunu ve yarışmaya dair düsündüklerini anlattı.

Ünlü koreografımız ve jüri üyesi Merih Çimenciler ile konuştuk.

Böylesine büyük bir organizasyonda Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, aynı zamanda ünlü Orkestra Şefimiz Rengim Gökmen ile konuşmasak olmazdı.

3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması harika bir gece ile tamamlanarak perdesini kapattı...

Sayfa Yükleniyor...