Balenin kurucusu Valois anılıyor

Devlet Balesi’nin ilk temellerini atan Dame Ninette de Valois, ölümünün 10. yılında özel bir karma programla anılıyor.

31.10.2011 - 16:31

Balenin kurucusu Valois anılıyor

İlk kez 1948 yılında Yeşilköy’de temelleri atılan ve daha sonra merkezi Ankara’da bulunan Devlet Konservatuvarı bünyesine taşınan bale sanatının öncüsü Dame Ninette Valois, ölümünün 10. Yılında proje yönetimi Deniz O. Yamanus tarafından üstlenilen karma bir temsil programıyla anılıyor. 3-4 Kasım tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde 20:30’da sahnelenecek program, Türk Balesi’nin önde gelen koreograflarını yeni kuşak bale sanatçılarının yorumuyla sahnelere taşıyor.

Türk balesinin ilk koreograflarından Oytun Turfanda, genç yaşta yitirdiğimiz genç koreograf Duygu Aykal ile Geyvan McMillen, Merih Çimenciler, Aysun Aslan, Selçuk Borak, Mehmet Balkan, Beyhan Murphy, Uğur Seyrek, Sibel Kasapoğlu, Nil Berkan, Erdal Uğurlu, Berk Sarıbay, Yasemin Erkan, Altan Tekin, İhsan Bengier gibi koreografların imzasını taşıyan program seyirciyi geçmişten bugüne yolculuğa çıkarıyor.

Ayrıca 3 Kasım günü saat 11:00 – 12:30 saatleri arasında Beyoğlu Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenecek olan “Türk Balesi” konulu seminerde, ilk Kültür Bakanı Talat Halman, dünyaca ünlü bale hocası ve koreograf Richard Glasstone, devlet sanatçısı prima balerin Meriç Sümen Kanan, ilk bale eğitmenlerinden Angela Bayley, uluslararası dans eğitmeni Dudley Tomlinson ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi eski Başdekoratörü Osman Şengezer ilk kez bir araya geliyorlar.

Ayrıca Figen Phelps’in “Madamın Türk Balesi”adını taşıyan dökümanter filmi ile Londra Kraliyet Balesi’nin Levent Kurumlu imzası taşıyan “Boğazın Kıyılarında Dans” adlı filmi sahne ve fuayede izleyicinin beğenisine sunulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...