"Balık çiftlikleri bir cinayettir!"

Teknesiyle tek başına dünya turu yapan Özkan Gülkaynak Sığacık'ta konuştu. Gülkaynak, konuşmasında balık çiftliklerine dikkat çekti.

02.10.2009 - 17:11

"Balık çiftlikleri bir cinayettir!"

Türk Bayraklı Kayıtsız III adlı teknesiyle tek başına dünya turu yapan Özkan Gülkaynak 1 Ekim 2009  perşembe günü sabahı 11.oo.de Seferihisar Sığacık limanına giriş yaptı.

Gülkaynak'ı kalabalık bir halk topluluğu karşıladı. Gülkaynak, yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Dünyanın en berrak kıyılarından birine sahip olan Seferihisar Sığacık kıyılarında kurulması planlanan Orkinos Semirtme Çiftlikleri yetkililer tarafından tekrar değerlendirilmeli ve  bu değerli koylar yerine çevre kirliliği yaratmayacak başka yerler bulunmalı.

Bütün dünyayı dolaşan birisi olarak açıkça söylemeliyim ki,dünyanın hiç bir yerinde 30 metre derinlikte bu kadar berrak bir kıyı görmedim.Bu kadar temiz ve berrak kıyılara balık çiftlikleri kurmak bir cinayettir. Balık çiftliklerine de elbette ihtiyaç vardır, ancak bu çiftliklerin bataklık kıyılarında ve endüstriyel kıyılarda kurulması gerekmektedir. Yetkililer bu konuyu tekrar değerlendirmelidir.Kıyılarını korumak için biraraya gelen bilinçli bir topluluk tarafından karşılanmak benim için çok gurur verici çiftliklere karşı bilinçli olarak yaptığınız tüm girişimleri destekliyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...