Balıkçıların kabusu balon balığı Marmara denizinde yakalandı

Akdeniz ve Ege'den sonra, 'Dikkat bu balık öldürüyor' cümlesiyle tanıdığımız balon balığı Marmara'da görüldü. Şimdiye kadar 5 kişinin ölümüne sebep olan, balıkçıların korkulu rüyası balon balığı, Türkiye sularında yayılımını sürdürüyor.

Haberler - İHA 05.04.2021 - 17:06 | Son Güncelleme : 05.04.2021 - 17:09

Balıkçıların kabusu balon balığı Marmara denizinde yakalandı

İstilacı türler arasında yer alan balon balığının sularındaki artışı devam ediyor. Balon balığı hem eko sisteme hem de balıkçılık sektörüne zarar veriyor. Balon balıkları Ege ve Akdeniz’in ardından Marmara denizinde de kendini gösterdi.

Gemlik ilçesinden denize açılan amatör balıkçıların oltalarına daha önce Marmara denizinde karşılaşmadıkları bir tür balık takıldı. Balıkçılar yaptıkları inceleme sonucu yakaladıkları balığın balon balığı olduğunu öğrendi.

Oldukça güçlü bir zehre sahip olan balon balıkları yiyen kişileri ölüme kadar götürebiliyor. Güçlü bir çene yapılarına sahip balıklar ayrıca jilet gibi keskin dişlere sahip Marmara denizinde de görülen tehlikeli balon balığı konusunda özellikle amatör balıkçıların dikkatli olması uyarısı yapıldı.

Gemlik ilçesinde teknesiyle amatör balıkçılara tur düzenlenen Serkan Emre’nin teknesinde balık tutan balıkçıların oltasına balon balığı takıldı. Marmara denizinde ilk defa zehirli balon balığı gören balıkçılar büyük şaşkınlık yaşadı.

MARMARA'DA İLK KEZ GÖRÜLDÜ

Uzun yıllardır tekneyle balık yakalamaya çıktığı ve turlar düzenlediğini ifade eden Serkan Emre, "Biz teknemizle Gemlik körfezinden tur düzenleyip amatör balıkçıları taşıyoruz. Geçtiğimiz gün düzenlediğimiz turda daha önce Ege Ve Akdeniz de çıktığını duyduğumuz balon balığını tekneme binen müşterilerden biri yakaladı. Biz büyük şaşkınlık yaşadık bu balığı daha önce Marmara denizinde görmemiştik. Artık balon balıkları Marmara denizinde görülmeye başladı. Çok zehirli bir balık yendiğinde ölümcül sonuçlara yol açabiliyor" dedi.

AKDENİZ'İN GELECEĞİ TEHLİKEDE (NTV MUHABİRİ BALON BALIĞI TEHDİDİNİ ANLATTI)

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...