Balıkesir Gömeç'teki yangın kontrol altında

Dün akşam saatlerinde çıkan ve şiddetli rüzgarın etkisiyle yayılan orman yangını, 4 saatlik süren çalışmaların ardından kontrol altına alındı. 7 hektarlık alan tahrip oldu.

Balıkesir'in Gömeç ilçesi Hacıveliler Köyü Atakayılıkları mevkinde 20.00 sıralarında çıkan orman yangını, yaklaşık 4 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Çevre ve Orman Bakanlığına ait 300 personel ile 30 arazözün müdahale ettiği yangında, Orman Bölge Müdürlüğü'nün yanı sıra Burhaniye, Ayvalık ve Gömeç belediye itfaiyeleri söndürme çalışmalarına katıldı.

Vekaleten Gömeç ilçesine bakan Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, ''İlk belirlemelere göre 7 hektarlık alan zarar görmüştür. Orman Bölge Müdürlüğümüz ve çevre belediyelerin katkılarıyla yangına kısa sürede müdahale edilmiş, şiddetli rüzgara rağmen cansiperhane bir çalışma sonrasında yanan alan kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlanmıştır. Rüzgarlı havalarda vatandaşlarımızın orman içinde ve orman çevresinde daha dikkatli olmaları konusunda bir kez daha uyarıda bulunmak istiyorum. Ormanlar milli servetimizdir. Gelecek nesillere aktaracağımız en iyi mirastır'' dedi.

Soğutma çalışmalarının sabaha kadar devam edeceği bildirildi.


PAMUKOVA'DA DA 9 HEKTAR YANDI
Sakarya'nın Pamukova ilçesinde de orman yangını çıktı.

Pamukova'ya bağlı Şahmelek köyü yakınlarında henüz belirlenemeyen nedenden çıkan yangın, arazöz ve helikopterlerle müdahale edildi ve kontrol altına alındı.

Adapazarı Orman Bölge Müdürü Hasan Yıldız, bölgede soğutma çalışması yapıldığını kaydetti.

Yıldız, Bursa, İstanbul ve Balıkesir'den gelen helikopterler ve arazözlerle müdahale edilen yangında, yaklaşık 9 hektar kızılçam ormanının zarar gördüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...