Balıklar neden ölüyor?

Eğirdir Gölü'nde yaşanan balık ölümleri ile ilgili uzmanlar araştırma yaptı.

Anadolu Ajansı 19.04.2012 - 13:42

Balıklar neden ölüyor?

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Eğirdir Birimi Balık Hastalıkları ve Zararlıları Laboratuvarı'nın yaptığı incelemelerin ardından Eğirdir Gölü'nde dün yaşanan balık ölümlerinin kitlesel olmadığı, ölümlerin hastalık ya da parazit salgını nedeniyle gerçekleşmediği belirtildi.

Balık ölümleriyle ilgili Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Eğirdir Birimi Halk Hastalıkları ve Zararlıları Laboratuvarı tarafından Ziraat Yüksek Mühendisi Soner Savaşer ve Veteriner Hekim Ufuk Akçimen imzalı inceleme raporu açıklandı.

Eğirdir Gölü liman mevkiindeki ölmek üzere ve yeni ölmüş balıkların muayene edildiği ifade edilen raporda, incelenen balıklarda renkte kararma, kafaların üst taraflarında, sırtta, yüzgeçlerde, ağız kenarlarında, solungaçlarda nekroz, ödem ve mantari oluşumların gözlendiği bildirildi.

Raporda, şöyle denildi:

''Motil Aeromonaslar balık ve suda normalde bulunabilen genelde saprotif bakterilerdir. Bazı tür ve suçları obligat patojendir. Balık direnci düştüğünde balıklarda hastalık sebebi olabilir. Saprolegnia SP'de aynı şekilde sularda normalde bulunabilen bir mantardır. Bu mantar türü vücutta bir açıklık olduğunda deri ve solungaçlara yerleşebilir ve hastalık oluşturabilir. Bazen de ölümlere sebebiyet verebilir. Ancak muayenesi yapılan balıklardaki ölümlere direk bu patojenlerle ilişkilendirmek hatalı olacaktır''

Türkiye'de göl ve göletlerdeki sazangil ve diğer içsu balıklarında kitlesel olmayan ilkbahar ölümlerinin görülebildiği ifade edilen raporda, ölümlerin kış aylarında balıkların beslenememeleri nedeniyle dirençlerinin düşmesi, avcılık nedeniyle yaralanmalar, sulardaki ani sıcaklık, oksijen ve pH değişimleri ile buna bağlı olarak artan stres ve solungaçlardaki tahribat, balık ve suda bulunan fırsatlı patojenlerin enfeksiyon oluşturmasından kaynaklanabildiği kaydedildi.

Raporda, Eğirdir Gölü'nde yaşanan balık ölümlerinin kitlesel hastalık ya da parazit salgını olmadığı, ölen balıkların daha çok ağlardan kaçan, yaralanmış ve pulu dökülmüş balıklardan oluştuğu, ölümlerin ve çevre şartlarının izlenmeye devam edilmesi kanaatine varıldığı vurgulandı.

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde çok sayıda balık ölümü yaşandığını gören vatandaşlar dün Eğirdir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurmuştu. Vatandaşların ihbarı üzerine göl suyundan ve balıklardan numune alınmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...