Balinaların sonu ne olacak?

Japonya "Balina avcılığı" konusunda ısrarlı... Avustralya ise balinaların avlanmasına karşı... Dünya balinaların geleceğini konuşuyor...

Haberler 05.03.2010 - 11:58

Balinaların sonu ne olacak?

Greenpeace Akdeniz koordinatörü Dr. Uygar Özesmi "Gezegenin geleceği" adlı radyo programında balinalarla ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

Özesmi programda şunları söyledi: "Balinalar kocaman ve akıllı yaratıklar, ormanın anıt ağaçları gibi onlar da okyanusların birer abidesi, buna rağmen Japonya, 24 yıllık ticari balina avı yasağının sonlandırılması için çaba gösteriyor. Japonya'nın Uluslararası Balinacılık Komisyonu yani IWC'ye karşı gelen bu tavrı, sadece Avustralya'da değil, gezegenin geleceğini düşünen herkeste endişe yaratıyor.

Avustralya, daha önce Japonya balinacılığı sonlandırmazsa hukuki yollara başvuracağını duyurmuştu. Ancak bunlar ne yazık ki Japonya'yı durdurmuyor. 1986'da IWC ticari balinacılığı süresiz durdurma, yani moratoryum kararı almıştı. Norveç ve İzlanda bu yasağa açıkça uymadı. Japonya ise, yasaktaki boşluğu kullandı. Balinacılığa 'bilimsellik' başlığı altında devam etti. Öte yandan Japonya, ülkesi için geleneksel olduğu için balina avladığını ve balina etlerinin restoran ve marketlerde satıldığını da reddetmiyor. Üç ülkenin moratoryum başladığından beri 30 bin balinayı katlettiği tahmin ediliyor. IWC'nin konuyla ilgili tavrını Haziran toplantısında göreceğiz."

Sayfa Yükleniyor...