'Balkon konuşması mı, savaş ilanı mı?'

Radikal Gazetesi Yazarı Cüneyt Özdemir:  "Balkon konuşmasının o kritik anında söylenen üç-beş cümle Türkiye'nin nasıl bir yaz geçireceğini belirleyecek."

Haberler 10.06.2011 - 11:09

'Balkon konuşması mı, savaş ilanı mı?'

Sandıklar açılmış, sonuçlar açıklanmış, yorumlar yapılmış olacak. Derken haber merkezlerinde telaşlı bir koşuşturma başlayacak.

Yayınları yapan rejiye bir editör hızla girip yönetmene bağıracak: “Başbakan’ın balkon konuşması başlıyor.” O sırada stüdyoda yapılan yorumlar aniden kesilecek ve kameralar Başbakan’ın balkona çıkışını gösterecek. AK Partili evlerde keyifli, diğer evlerde endişeli bir bekleyiş başlayacak.

’nin üzerine görünmeyen bir “Acaba Başbakan şimdi ne diyecek?” bulutu gelip demir atacak. Başbakan günler öncesinden hazırlanmaya başlanan konuşmasını yapmaya başladığında muhtemelen bu heyecandan dolayı elleri titreyen promptercı da yavaşça metni akıtacak.

Başbakan gözucuyla baktığı iki şeffaf camdaki metni acele etmeden tane tane okuyacak. Önce partililere teşekkür edecek, sonra Pennsylvania’ya bir selam çakacak, ardından endişelilere “Korkmayın, bir şey yapmayacağım” tarzı mesajlar verecek.

Araya ünlü şairlerimizden birkaç satır şiir sıkıştırılacak, 2023 hedefine göndermelerde bulunulacak. O sırada AKP merkezinin önündeki alkışların Türkiye’de ekran ve bilgisayar başına geçmiş herkes tarafından net bir şekilde duyulması için sesçi mixer’deki tuşu yukarı doğru itecek.

Sonra benim asıl merak ettiğim ‘balkon konuşması’ klişesinin en can alıcı yerine gelinecek. İmralı’da konuşmayı başından beri takip eden bir kişi, Başbakan’ın ne diyeceğini daha iyi duymak için kulağını radyoya biraz daha yanaştıracak. Başbakan’ın işte tam o anda ne diyeceği çok önemli.

Zira balkon konuşmasının o kritik anında söyleyeceği üç-beş cümle Türkiye’nin nasıl bir yaz geçireceğini belirleyecek. Güneydoğu’da görmezden gelinemeyecek, hatta elle tutulur gerilimli bir bekleyiş var.

Seçim öncesinde özerklik ilanları meydanlarda yapıldı. Seçim sonrası ise PKK’nın ateşkes için verdiği zaman doluyor. Balkon konuşmasının o anında söylenecek sözler tüm bu gerginliği bitirmek ya da çoğaltmak için tek ve en önemli an olacak.

Eğer Başbakan bütün bu Güneydoğu gerçeğini görmezden gelirse ne olacağını aslında biliyoruz. Bu filmi o kadar çok gördük ki bir kez daha görmeye içbirimizin isteği ve niyeti yok. Başbakan yeni ve umut vaat eden sözler söylerse önümüzde yeni bir film senaryosunu bulacağız demektir. Seçim öncesi söylenen her söz seçim öncesinde kalır. Balkon konuşması her şey için bir milattır belki ama Güneydoğu için yazın nasıl geçeceğinin de anlamıdır.

Sayfa Yükleniyor...