'Balkon' PKK'ya yetecek mi?

Seçimlerin ardından kritik tarih, PKK'nın eylemsizlik kararının son bulacağı 15 Haziran.

Haberler 13.06.2011 - 23:37

'Balkon' PKK'ya yetecek mi?

12 Haziran seçimlerini geride bırakan ’nin önündeki en önemli gündem maddelerinden biri, PKK’nın 15 Haziran’da son bulacak olan eylemsizlik kararı.

Konuyla ilgili ilk açıklama, Diyarbakır’ın Meclis’e gönderdiği BDP destekli bağımsız aday Altan Tan’dan geldi. "3’günde bir şey olmayacağı belli ama..." diyen Tan, yeni anayasanın içeriğiyle ilgili Başbakan Erdoğan’ın tatmin edici bir açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Bazı yorumlar ise, Erdoğan’ın dün yaptığı balkon konuşmasında yeterli vaatlerin olduğu yönünde.

PKK’ya "15 Haziran’a kadar savunmada kalın" mesajı yollayan Abdullah Öcalan, bu tarihe kadar eylemsizlik kararının olduğunu ilan etmişti. Bu dönemde, PKK’nın öldüreceği isimlerin yer aldığı iddia edilen liste de ortaya çıkmıştı.

12 Haziran seçimleri geride kaldı ve herkesin üzerinde uzlaştığı sonuç AK Parti ve BDP’nin kazananalar safında yer aldığı. Bu iki kazananı karşı karşıya getirecek tarih ise 15 Haziran.

"BAŞBAKAN AÇIKLAMA YAPMALI"
Bu kritik tarihle ilgili ilk yorum, BDP destekli bağımsız milletvekili Altan Tan’dan geldi. NTV’ye konuşan Tan, "Ateşkes devam edecek mi, etmeyecek mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Demokratik zeminde parlamentodaki mücadeleyi önüne koyan insanlar, 'şunu yaparsan savaş çıkar, yapmazsan çıkmaz' deme noktasında değildir. Bunu yapacak olanlar savaşan güçlerdir.

Bize düşen ise, bu kanın durması, savaşın olmaması için Türkiye’nin acilen çağdaş, demokratik normlarda yeni anayasa yapma iradesini ortaya koymasına yönelik çağrı yapmaktır. Hükümete de PKK’ya da çağrımız budur.

3 günde bir şey olmayacağını herkes biliyor... Ama beklenen, Başbakan’ın toplumsal gerilimi azaltma ve toplumu rahatlatma adına, en azından kendisini bağlayacak şekilde, çağdaş kriterlere uyacağını belirten açıklamalar yapmasıdır.

Yani, 'Ey dindarlar, Müslümanlar, başörtülüler, Aleviler, gayrimüslümler, kürtler; ey emekçiler, köylüler, işçiler, ben size söz veriyorum ve bu krirterlerin takipçisi olacağım" demesidir. Yoksa 'herkesi seveceğim, öpeceğim' demek güzel ama içi boş sözler."

"BALKONDA SÖYLEDİ ZATEN"
Konuyla ilgili NTV yayınında Mehmet Barlas ve Tarhan Erdem’den de yorum geldi.

Mehmet Barlas, "Altan Tan’ın konuşmasında Hükümet ve PKK var. Sanki Güneydoğuda’ki sorun ikisi arasındaki bir şeymiş gibi konuştu. Oysa araya siyaset girdi. Hükümetin, PKK’ya değil de siyasal örgüte bir şey söylemesi gerekir. Balkonda da söyledi zaten.." derken, Tarhan Erdem de şunları söyledi: "Aksine bir şey söylemediği sürece balkonda söylediğinin yeterli bulunması lazım."

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
"Aziz milletimiz bize, sadece hükümet etme yetkisini vermedi, aynı zamanda yeni Anayasa yapmak için de bize bir görev vermiştir. Milletimiz, bu yeni Anayasa'yı, uzlaşmayla, istişareyle, müzakereyle yapma mesajını bize verdi.

Muhalefet partilerinin de bu noktada meydanlardaki vaatlerini sevindirici, umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Biz kapımızı kapamayacağız. Anamuhalefete, muhalefete gideceğiz. Kabul ederlerse kabul buyururlarsa oturur uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK'larla, akademisyenlerle, bu konuda sözü olanlarla en geniş kapsamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi, sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasayı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, Batı kendisini bulacak, Kuzey bulacak, Güney bulacak. Milletim, 'işte bu benim anayasam'' diyecek. Bu anayasa Türkiye'nin her zerresine, milletimin her ferdine hitap edecek.

Yeni anayasa, 74 milyonun her bir ferdine eşit mesafede duracak. Yeni Anayasa, milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük, demokrasi, barış ve adalet talebine bu Anayasa karşılık gelecek. Bu Anayasa, Türk'ün, Kürt'ün, Zaza'nın, Arap'ın, Çerkez'in, Laz'ın, Gürcü'nün, Roman'ın, Tatar'ın, Türkmen'in, Alevi'nin, Sünni'nin, azınlıkların, yani 74 milyonun Anayasası olacak. Bu Anayasa, kardeşlik, dayanışma, paylaşma, birlik ve beraberlik üzerine tesis edilecek.''

Sayfa Yükleniyor...