'Bal'la başladı, 'yavşak'la bitti

Emir Kusturica'ya yapılan protestolar, Bal'ın 'Altın Ayı' kazanması, Bob Dylan ve U2 konserleri, Fazıl Say ve yavşak tartışmaları... İşte Türkiye'de yılın en önemli kültür sanat olayları...

Haberler 29.12.2010 - 12:01

'Bal'la başladı, 'yavşak'la bitti

Bir yıl daha geride kalırken olaylar, kişiler, tartışmalar yine yıla damgasını vurdu.


Sinemada, müzikte büyük başarılara imza atılırken, bazı olaylar da uzun süre gündemden düşmedi.

İşte Türkiye'de yılın en önemli kültür sanat olayları...

BERLİN'DE BAL'LI ÖDÜL
60. Berlin Film Festivali Berlinale'de, ''Altın Ayı'' ödülünü, Semih Kaplanoğlu'nun ''Bal'' adlı filmi kazandı.

1964'teki 'Susuz Yaz'dan tam 46 yıl sonra Türk sinemasına Altın Ayı ödülü kazandıran Semih Kaplanoğlu, filmin çekimi sırasında ormanda bir ayıyla karşılaştıklarını ve ayının kendilerini görünce kaçtığını anlattı ve  ''Sanıyorum o ayı şimdi burada'' dedi.

U2 İSTANBUL'DA
Müzikseverlerin yıllardır beklediği U2 sonunda İstanbul'da konser verdi.

Hayranlarına unutulmaz anlar yaşatan U2'nun Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki konseri müzik eleştirmenlerinden de tam not aldı.

EFSANE İLE HARBİYE'DE
Uzun zamandır hasretle beklenen bir isim, yaşayan efsane Bob Dylan İstanbul'da, Harbiye'de müzikseverlerle buluştu.

Seyirciyle fazla iletişim kurmayan her zamanki müthiş bir performanslarına bir yenisini daha ekledi.

KUSTURICA'YA TEPKİ
Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne katılmak için Türkiye'ye gelen ünlü yönetmen Emir Kusturica, davet edilmesiyle başlayan tartışmalar ve protestolar nedeniyle ülkesine döndü.

Yönetmen Semih Kaplanoğlu ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay'ın protesto ettiği festivalin açılışında MHP'li Meclis Üyesi Reşat Oktay da Kusturica'ya tepki gösterdi. Ünlü yönetmen de Yaşananların ardından jüri üyeliğinden ayrıldı ve ülkesine döndü.

GELECEĞİN ASLANI 'ÇOĞUNLUK'A
67. Venedik Film Festivali'nde genç yönetmenlerin ilk filmleriyle yarıştığı 'Luigi De Laurentiis' 'Geleceğin Aslanı' ödülü Seren Yüce'nin 'Çoğunluk'  filmine verildi.

Başrollerini Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Bartu Küçükçağlayan’ın paylaştığı ve birçok festivalden de ödülle dönen 'Çoğunluk' ntvmsnbc'nin seçtiği 2010'un en iyi filmleri listesinde de 9. ırada yer aldı.

BİR TEPKİ DE NAIPAUL'A
Türkiye, Antalya Altın Portakal Film Festivali'ndeki Kusturica krizinin bir benzerini Nobel ödüllü yazar V.S. Naipaul ile yaşadı.

Hilmi Yavuz, Avrupa Yazarlar Parlamentosu'nun onur konuğu olarak davet edilen Naipaul'ü Müslümanlarla ilgili parazit, gerizekalı gibi açıklamaları olduğunu belirtmiş ve İngiliz yazarı İslamofobiye meşruiyet kazandırmaya çalışmakla eleştirmişti. Bunun üzerine başlayan tartışma ve protestolar üzerine Naipaul Türkiye'ye gelmekten vazgeçti/vazgeçirildi.

FAZIL SAY VE 'YAVŞAK' TARIŞMASI
Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Facebook sayfasında "Arabesk yavşaklığından utanıyorum" demesi üzerine sanat dünyasının tepkisini çekti.

Say, daha sonra ''Bugün olsa o kelimeyi kullanmazdım'' açıklamasında bulunsa da 'yavşak' tartışmaları uzun bir süre devam etti.

İKİNCİ 'YAVŞAKLIK' TARTIŞMASI
Usta tiyatrocu Haluk Bilginer'in ''Babam öldü ama hala sahneye çıkarım yavşaklığına asla inanmam. Önce insandır önemli olan, oyun değil. Ben babam ölürse sahneye filan çıkmam, k.çımı yesin herkes.'' sözleri büyük tepki topladı ve ikinci 'yavşaklık' tartışması başladı.

Bilginer'e tepki gösterenler olsa da çok sayıda meslektaşı da oyuncuya destek oldu.

ALLIANOI DİYE BİR YER YOK!
Dünyanın en önemli antik kentleri arasında gösterilen Allianoi'nin Yortanlı Barajı’nın suları altında kalması engellenemedi.

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu'nun 'öyle bir yok' dediği Allianoi'de kumla kapatma işlemi tamamlandı. İzmir 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararının ardından, yaklaşık 10 yıl süren kazı çalışmalarında günışığına çıkartılan tüm eserler, açılan davalara, yapılan eylemlere karşın kumla örtüldü, mahkeme kararı beklenmeye başlandı.

SANAT GALERİSİNE SALDIRI
İstanbul Tophane’de açılışı yapılan bir sanat galerisinin davetlilerine, içki içildiğini gerekçe gösterdikleri iddia edilen bir grup tarafından saldırıda bulunuldu.

Saldırının içki içildiği yapıldığı konuşulsa da başka nedenler üzerinde de duruldu.

AĞA HAN ÖDÜLÜ TÜRKİYE'YE
2010 Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görülen beş proje arasına Türkiye'den Emre Arolat'ın tasarımı İpekyol Tekstil Fabrikası da girdi.

Jüri, İpekyol Tekstil Fabrikası'nı seçmelerinin nedenleri arasında, doğa manzaralı ve bol gün ışığı alan fabrikanın çalışanlarına güzel ve huzurlu bir ortam sağlayacak biçimde tasarlanmış olduğunun altını çizdi.

AHMET KAYA'YA ÖZÜR
1999 yılında katıldığı Magazin Gazetecileri Derneği'nin ödül töreninde Kürtçe klip çekmek istediğini söylediği için linç edilmeye çalışılan Ahmet Kaya ölümünün 10. yılında düzenlenen bir törenle anıldı.

Kaya'nın hayatını anlatan Ümit Kıvanç imzalı belgesel de tarihe not düşen önemli bir belge oldu.

Sayfa Yükleniyor...