Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül ve avukatı katıldı.

Mahkeme heyeti, davacı Gürül'ün maddi tazminat talebini reddetti.

Mahkeme, uğramış olduğu manevi zararların karşılığı olarak 500 bin lira tazminatın tutuklandığı tarihten itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davacı Gürül'e ödenmesine karar verdi.

Emekli Tümamiral Mustafa Aydın Gürül, avukatı aracılığıyla sunduğu dava dilekçesinde Balyoz Planı davası kapsamında 1223 gün tutuklu yargılanarak özgürlüğünden mahrum bırakıldığını belirtmişti.

Gürül'ün dava sürecinde mağdur edildiğine değinilen dilekçesinde, haksız yere tutuklu kaldığı süre için 1 milyon lira manevi, 65 bin 898 lira da maddi tazminat talebinde bulunulmuştu.

UÇAR VE ÇAKIR'A DA TAZMİNAT ÖDENECEK

Yine Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, Kurmay Kıdemli Albay Ertuğrul Uçar'ın tazminat talebi de karara bağlandı. Mahkeme heyeti, Uçar'a 500 bin lira manevi, 57 bin 723 lira da maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

Uçar da Balyoz Planı davası kapsamında haksız yere tutuklu kaldığı gerekçesiyle maddi ve manevi toplam 589 bin 760 lira tazminat talebiyle dava açmıştı.

Öte yandan, aynı mahkemede yine Balyoz Planı davasında tutuklu yargılandıktan sonra hakkında beraat kararı verilen Albay Taylan Çakır'ın açtığı tazminat davası da görüldü.

Mahkeme heyeti, Çakır'ı 500 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırıldı.