Balyoz sanığı emekli general tutuklandı

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, hakkındaki yakalama emri nedeniyle adliyeye gelerek teslim olan emekli Orgeneral Ergin Saygun hakkında tutuklama kararı verdi.

14.03.2012 - 15:36

Balyoz sanığı emekli general tutuklandı

Balyoz Davası sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun, 'darbeye teşebbüs' suçu nedeniyle tuklandı.

Eski 1. Ordu Komutanı Saygun'un tutuklanmasıyla 365 kişinin yargılandığı davada tutuklu sayısı 250'ye; tutuklu orgeneral sayısı da yediye yükseldi.

Saygun, adliye çıkışı yaptığı açıklamada, "GATA'nın raporuyla Adli Tıp Kurumunun raporunda büyük farklılık var. Bu bir sağlık işi olduğu için bu farklılığın bir an önce giderilmesi gerekiyor'' dedi.

Hakkında yakalama emri bulunan Saygun, hastalığı nedeniyle bir yılı aşkın süredir İstanbul Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde tedavi görüyordu.

Saygun, yakalama emrine ilişkin beyanının alınması için öğle saatlerinde İstanbul Merkez Komutanlığı'na bağlı sivil plakalı bir araçla Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan ara duruşmada hakkındaki yakalama emrine karşı beyanda bulunan Saygun'un, ''darbeye teşebbüs'' suçundan tutuklanmasına karar verildi.

'RAPORLAR ÇELİŞKİLİ'
Saygun, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüsüne götürülmek üzere adliyeden çıkarılırken kısa bir açıklama yaptı. 'Mahkemenin kararına saygı duyduğunu' söyleyen Saygun, şöyle devam etti:

"Burada önemli bir konu var, Adli Tıp raporunda diyor ki; 'yatarak tedavisine gerek yoktur ama diyetini, tedavisini ve poliklinik imkanlarını sağlarsanız cezaevinde kalabilir'. Bu sağlandı mı, sağlanmadı mı bilmiyorum. Gidince göreceğiz. Artık diyetin ne olduğu, tedavinin ne olduğu ve poliklinik hizmetlerinin ne olduğu da belli değil. GATA'nın raporuyla Adli Tıp Kurumunun raporunda büyük farklılık var. Tabii bu bir sağlık işi olduğu için bu farklılığın bir an önce giderilmesi gerekiyor. Onun da usulü neyse, yolları neyse onlar yapılacak.''

ADLİ TIP: DURUMU CİDDİ DEĞİL
Davanın görüldüğü mahkeme, kalp rahatsızlığı iddiasıyla 13 aydır GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi'nde yatan Saygun'un sağlık durumuyla ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan sağlık raporu istemişti.

Adli Tıp Kurumu'ndan mahkemeye gönderilen ve önceki duruşmada okunan raporda, ''Saygun'un durumunun ciddi olmadığı ve yatarak tedavi görmesini gerektirir bir problemin bulunmadığı'' ifade edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...