Balyoz sanığı nasıl firar etti?

Balyoz davası sanığı Albay Haldun Ermin'in GATA'dan firar etmesiyle ilgili soruşturmada, muhafızlık görevini yapan askeri cezaevi görevlisi tutuklandı. Uzman Çavuş Sönmez Güler, ifadesinde albayın nasıl firar ettiğini anlattı.

Haberler - NTV Haber 15.10.2013 - 14:58

Balyoz sanığı nasıl firar etti?

Balyoz davasında 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Albay Haldun Ermin, kontrol için götürüldüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden firar etti. Ermin, üç gündür aranan ermin yakalanamadı. Ermin'i hastaneye götüren Uzman Çavuş Sönmez Güler, tutuklandı.

Güler, askeri mahkemede yaptığı savunmasında "İlk defa bu şekilde bir komutanım kaçtı" diyerek firarın ayrıntılarını anlattı.

Güler savunmasında, "Haldun Albay’ı ilk defa GATA’ya götürüyordum. Üroloji servisine sevk edilmişti. Önce kan sonra idrar verdi. İşimiz saat 10’da bitti GATA'nın kafeteryasında servis saatini beklemeye başladık. Kafeteryada otururken lavaboya gitmem gerektiğini söyledim. Haldun Albay da ‘berbere gidip tıraş olacağını’ söyledi. Lavabodan çıktıktan sonra Haldun Albayım yoktu. Berbere baktım yoktu. kaçacağını hiç düşünmemiştim" diye konuştu.

Uzman çavuş, hükümlü albayın neden kelepçesiz olduğu sorusuna da yanıt verdi.

Güler, "Daha önce de hastaneye komutanlarımızı götürdük. Tutuklu ve hükümlü komutanlarımızı hastaneye götürüp getirdiğimiz esnada herhangi bir kelepçe takılmamaktadır. Sivil kıyafetli olarak hastaneye gitmektedirler ve bizler de sivil kıyafetli olarak hastaneye gitmekteyiz" şeklinde konuştu.

Güler, "Haldun Albay ile benim aramda herhangi bir çıkar ilişkisi olmamıştır. Kendisini ilk defa gördüm. Tanımamaktayım, bilerek ve isteyerek de kaçmasını sağlamış değilim" dedi.

Sayfa Yükleniyor...