Balyoz sanıkları Birleşmiş Milletler'e başvurdu

Balyoz davası sanıkları hakkında Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na yapılan başvuruda, sanıkların keyfi biçimde tutuklandıklarının tespiti ile Türkiye'den salıverilmelerinin talep edilmesi istendi.

Anadolu Ajansı 18.09.2012 - 15:49

Balyoz davasının tutuklu sanıklarının yakınları tarafından oluşturulan Vardiya Bizde Platformu Washington'da bulunan Perseus Strategies Hukuk Bürosu aracılığıyla Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na başvuruda bulundu.

Başvuruda sanıkların hem Türk hukuku hem de Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası hukuk kurallarına aykırı olarak keyfi biçimde tutuklu bulunduklarının tespit edilmesi istendi.

''Türkiye devletinden'' sanıkların salıverilmesinin talep edilmesinin istendiği başvuruda şöyle denildi:

''Perseus Strategies Hukuk Bürosu'nun yöneticisi Jared Genser, davada hem Türk hukukunun hem de Türkiye'nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelerin açık bir şekilde çiğnendiğini, yargı sürecinde asgari hukuk normlarına dahi uyulmadığını söyledi. Perseus'un Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'na yaptığı başvuruda, sanıkların yargılanmasında adil ve tarafsız bir yargılamada aranan asgari standartlara ulaşılmadığı, bu nedenle sanıkların tutukluluklarının keyfi ve hem Türk, hem de uluslararası insan hakları normlarına aykırı olduğu savunuldu.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...