Balyoz ve Ergenekon'a yeni hakimler

HSYK'nın aldığı kararla Ergenekon ve Balyoz davalarına artık yeni hakimler bakacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.07.2011 - 16:52

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK),  yeni mahkemelere atanan isimler ve bazı tayinler nedeniyle eski mahkemelerde oluşan hakim eksikliklerini gidermeye yönelik kararname hazırladı.

Balyoz davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iki hakim atandı. Hakimler Savaş Çelik ve Aytekin Ozanlı İstanbul 10 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev yapacak.

Geçtiğimiz günlerde Ergenekon davasına bakan mahkemenin başkanı Köksal Şengün'ün atanması ile de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim eksikliği oluşmuştu. HSYK kararnameyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Fatih Mehmet Uslu'yu atadı.

HSYK, Poyrazköy davasının görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ise hakim Vedat Dalda görevlendirildi. Hrant Dink davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ise Musat Özcan atandı. Hakim Osman Kaya ise eski emniyet müdürü Hanefi Avcı'nın yargılandığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görev yapacak.

YENİ MAHKEMELER KURULDU
İş yoğunluğu nedeniyle talep edilen yeni mahkemeler, Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun kararı ile kuruldu. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne bulunan İstanbul 9-10-11-12-13-14. Ağır Ceza Mahkemeleri'ne üç mahkeme daha eklendi. Yeni kurulan 3 İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Çağlayan Adliyesi'nde görev yapacak.

Yeni kurulan mahkemeler İstanbul 15-16 ve 17. Ağır Ceza Mahkemesi olacak. Bu kararla birlikte özel yetkili mahkemeler fiziki olarak iki ayrı yerde görev yapacak.

Fiziki yetersizlik nedeniyle üç mahkemenin Çağlayan'da yapılan yeni adliye binasına kurulmasına karar verildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde halen görev yapan 6 mahkeme Çağlayan'a taşınmayacak.

KURULAN MAHKEMELERİN BAŞKANLARI BELİRLENDİ
HSYK kararnameyle İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Ali Alçık'ı, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Resul Çakır'ı ve İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Gökmen Demircan'ı yetkilendirdi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne üye hakim olarak ise Kazım Kahyaoğlu ile Alpaslan Uz atandı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ne üye hakim olarak Hikmet Şen ve Seyfettin Mermerci görevlendirildi. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ne de Muzaffer İren ile Menekşe Uyar üye hakim olarak atandı.

Sayfa Yükleniyor...