'Balyoz' zirvesinin şifreleri

Köşk'te Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ 2,5 saat görüştü. Zirveden sonraki açıklamada "Gündemdeki meselelerin çözümünde herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği vurgulanmıştır" denildi.

24.02.2010 - 18:46

Balyoz gözaltılarının hükümetle asker arasında yarattığı kriz, Çankaya zirvesine taşınıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile buluştu.


Görüşme, Cumhurbaşkanı Gül'ün, her perşembe ayrı ayrı yaptığı haftalık olağan görüşmeleri birarada yapma talebi üzerine gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ'u karşılaması Çankaya Köşkü'nün internet sitesinde hem görüntülü hem de fotoğraflı olarak yer aldı.

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı'nın zirveye ellerinde çanta ile geldiği görüldü.

Saat 11.00'de başlayan kritik zirve tam 3 saat sürdü. Görüşmenin ardından Gül, Erdoğan ve Başbuğ birlikte öğle yemeği yedi.

Zirvenin ardından Çankaya Köşkü'nün internet sitesinde yazılı açıklama da yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakan ve Sayın Genelkurmay Başkanı ile bu haftaki olağan görüşmelerini birlikte yapmayı uygun bulmuşlardır.

Görüşmede son günlerde kamuoyunda tartışılan konular ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.

Bu bağlamda gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlarımız çerçevesinde çözüme kavuşturulacağından vatandaşlarımızın emin olmaları ve bu süreçte kurumlarımızın yıpranmaması için herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiği hususları vurgulanmıştır."

Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ, zirveye ellerinde çantalarla geldi. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ, zirveye ellerinde çantalarla geldi.

ZİRVENİN MESAJLARI
Çankaya Köşkü bu açıklama ile son haftalara damgasını vuran yargı krizi ve 'Balyoz' operasyonu çerçevesinde çok sayıda üst rütbeli askerin gözaltına alınması yönelik rahatsızlıkların tüm yönleri ile ele alındığına dikkat çekti.

Açıklamadaki yer alan "Gündemdeki meselelerin anayasal düzen ve kanunlarımız çerçevesinde çözüme kavuşturulacağından vatandaşlarımızın emin olsunlar" cümlesi, 'Balyoz' soruşturmaları sırasında gerçekleştirilen 'Orgeneraller Zirvesi'nin ardından ortaya atılan "darbe" ve "toplu istifa" söylentilerine yanıt olarak yorumlanıyor. Bir anlamda kamuoyuna bu tür seçenekler kesinlikle gündemde yok mesajı veriliyor.

Kurumların yıpratılmamasına dönük cümle ise TSK'yı rahatlatmaya dönük bir ifade olarak dikkat çekiyor. Daha önce Genelkurmay Başkanı ile Başbakan Erdoğan arasında benzer krizlerden sonra hükümet kanadından yapılan açıklamalarda da bu vurgu hep ön plana çıkmıştı.

ERDOĞAN'DAN TEK CÜMLELİK DEĞERLENDİRME
Görüşmeden sonra ilk değerlendirme Başbakan Erdoğan'dan geldi.

Görüşmeden memnun olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, "Görüşme gayet iyi geçti" şeklinde tek cümlelik bir değerlendirme yaptı.

ZİRVENİN ZAMANLAMASI DİKKAT ÇEKİCİ
49 askerin gözaltına alındığı Balyoz soruşturması Silahlı Kuvvetler’de ciddi rahatsızlık yaratırken,  bu günlerde gerçekleşecek zirvenin zamanlaması dikkat çekici olarak değerlendiriliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan tüm orgeneral ve oramiralleri Ankara'da toplamış, toplantı sonrasında yapılan açıklamada, "Soruşturma kapsamında ortaya çıkan ciddi durum değerlendirildi" denilerek, duyulan rahatsızlık dile getirilmişti.

Hükümet kanadında ise, Başbakan Erdoğan İspanya dönüşünde, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la gece yarısı toplantısında biraraya gelmiş ve durum değerlendirmesi yapmıştı.

Zirve, bu gelişmelerin ardından toplandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...