'Balyoz' soruşturmasında tutuklu sayısı 6'ya düştü.

Dün 3'ü emekli 6'sı muvazzaf 9 kişinin tahliyesinin ardından, bugün eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 19 askerin tahliyesine karar verildi.

Soruşturma kapsamında tutuklananların avukatlarınca, tutukluluğun kaldırılması yönünde yapılan başvurular, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirme sonucu, serbet bırakılan kişiler şöyle:

Tümgeneraller Bekir Memiş ve İhsan Balabanlı, Tümamiral Semih Çetin, Yarbaylar Hanifi Yıldırım, Ali Rıza Sözen ve Levent Çehreli, Albaylar Mustafa Önsel, Abdullah Zafer Arısoy, Recep Yıldız ve Yüksel Gürcan, Astsubay Musa Fariz, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral İzzet Ocak, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri, emekli Albaylar Ümit Özcan, Suat Aytın, Kubilay Aktaş ve Bülent Tunçay, emekli Korgeneral Engin Alan.

TUTUKLU SAYISI 7'YE DÜŞTÜ
Soruşturma kapsamında, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varol, emekli Albay Emin Küçükkılıç ve emekli Albay Ali İhsan Çuhadaroğlu ile muvazzaflar Albay Murat Özçelik, Yarbay Ertuğrul Uçar ve Astsubay İmdat Çolak'ın tutukluluk halleri devam ediyor.

Öte yandan, ikinci Ergenekon davasının tutuklu sanığı Albay Cengiz Köylü'nün, 'Balyoz Planı' iddiaları soruşturması kapsamında da tutuklanmasına karar verildi.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde Cumhuriyet savcıları Mehmet Berk, Ali Haydar, Bilal Bayraktar ve Süleyman Pehlivan tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, ilk tutuklama tarihi olan 23 Şubat 2010'dan itibaren mahkemeye sevk edilen 41 kişi tutuklanmıştı.

TAHLİYE GEREKÇELERİ
19 şüpheliyle ilgili olarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Oktay Kuban tarafından verilen tahliye kararının gerekçeleri şöyle:

- Kuvvetli suç şüphesi olgusunun bulunmaması,
- Tutuksuz yargılamanın yargının amacına engel oluşturmaması,
- Yüklenen suçların hukuki vasfının değişmesi ihtimali,
- Bir kısım şüphelilerin mahkemeye sevk edilmeden doğrudan serbest bırakılması,
- Mahkemeye sevk edilen bir kısım şüphelilerin hakimlikçe serbest bırakılması ve avukatların itirazı üzerine tutukluların mahkeme heyetlerince serbest bırakılması.

Öte yandan, tahliyeleri kararlaştırılanlardan Hasdal Cezaevinde olanlar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden çıktı.