'Balyoz'da 7'si muvazzaf 13 tutuklama

'Balyoz Planı' iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında dün sabah saatlerinden itibaren adliyeye sevk edilen 20 kişiden, 7'si muvazzaf 6'sı emekli toplam 13 isim tutuklandı.

24.02.2010 - 10:13

'Balyoz'da 7'si muvazzaf 13 tutuklama

Gündeme bomba gibi düşen 'Balyoz' darbe planı iddiasıyla ilgili soruşturmada, Pazartesi günü 49 kişi gözaltına alınmıştı.


Gözaltındakilerden 13’ü sorgularının ardından önceki gün adliyeye sevk edildi. Bu kişilerden 6’sı serbest bırakıldı, 7’si ise tutuklandı.

Kalan 36 kişiden 18’i İstanbul Merkez Komutanlığı’nda, diğer 18’i ise geceyi İstanbul Emniyet Genel Müdürlüğü’nde geçirdi.

7 KİŞİDEN 5'İ TUTUKLANDI
Dün, 9'u muvazzaf, 11'i emekli 20 asker Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürülürken, ilk olarak, Cumhuriyet savcılarınca sorgulandıktan sonra mahkemeye sevk edilen 7 kişi, İstanbul Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

Mahkeme, 2'si muvazzaf subay ile Eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü'nün de aralarında bulunduğu 5 kişinin tutuklanmasına karar verdi. Öğütçü'nün, ‘Kafes’ soruşturmasında serbest bırakıldığı belirtildi.

KOMUTANLARIN SORGUSU BUGÜNE KALDI
Gözaltındaki eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in bugün adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

Emekli komutanları, başsavcı ve başsavcı vekilleri sorgulayacak.

KOMUTANLARA SAĞLIK KONTROLÜ
Öte yandan, İbrahim Fırtına, Çetin Doğan ve Ergin Saygun ile emekli Oramiral Özden Örnek, gece yarısından sonra sağlık kontrolünden geçirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...