Balyoz’da 9 tahliye

'Balyoz' soruşturması kapsamında eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Feyyaz Öğütçü’nün de aralarında bulunduğu 3’ü emekli 6’sı muvazzaf 9 kişi tahliye edildi.

NTV Haber 31.03.2010 - 21:07

Balyoz’da 9 tahliye

'Balyoz' soruşturmasında, Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan subayların tutukluluklarına yapılan itirazlar değerlendirildi ve 9 kişi hakkında tahliye kararı çıktı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Tümamiral Cem Güldeniz, Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, Albay Hüseyin Özçoban, Yarbay Yusuf Kelleli, Albay Hasan Basri Aslan ve Albay Taylan Çakır hakkında tahliye kararı verdi.

Konya İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban ve Jandarma Kurmay Yarbay Yusuf Kelleli'nin avukatı Mahir Işıkay, geçen hafta İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptıkları başvuruda, nöbetçi hakimin itirazlarının reddine karar verdiğini ancak heyetçe yapılan inceleme sonucu müvekkillerinin tahliye edildiğini kaydetti.

ÖĞÜTÇÜ DE SERBEST
Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan 3 emekli subayın da tahliyesine karar veridli.

Bu isimler, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Feyyaz Öğütçü, emekli tümamiral Ali Deniz Kutluk ve emekli korgeneral Metin Yavuz Yalçın.

Bu tahliyelerin ardından soruşturma kapsamındaki tutuklu sayısı 25'e indi.

Tahliye edilmesine karar verilen Ali Deniz Kutluk'un avukatının ''kısıtlama kararının kaldırılması'' talebinin ise ''kısıtlama kararında usul ve yasaya aykırı bir yön görülmediği'' nedeniyle reddedildiği bildirildi.

MAHKEME BAŞKANI'NDAN KARŞI OY

Tahliye kararında karşı oy kullanan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Nurettin Ak, şüpheliler Ramazan Cem Gürdeniz, Ahmet Feyyaz Öğütçü, Metin Yavuz Yalçın, Ali Deniz Kutluk, Hüseyin Özçoban ve Hasan Basri Aslan'ın atılı suçu işledikleri hususunda kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olguların bulunması nedeniyle itirazların reddi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi gerektiği görüşünde olduğunu tutanağa yazdırdı.

DOĞAN'DAN İKİNCİ MEKTUP
Öte yandan emekli orgeneral Çetin Doğan, 5 haftadır tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi'nden basın mensuplarına ikinci kez mektup gönderdi.

Avukat Celal Ülgen tarafından basın mensuplarına ulaştırılan 7 sayfalık mektupta Doğan, 13 yıl sonra kaldırılan EMASYA protokolünün Sivas Madımak Oteli'nde yaşanan olayların bir daha yaşanmaması için konulduğunu savundu.

Doğan mektubunda, "Bu zamanı 'soytarıların' maskelerini düşürmek için kullanacağımdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...