Balyoz davasında, Korgeneral Nejat Bek'in de aralarında bulunduğu 7 subay daha tutuklanırken, sanık avukatlarının yaptığı toplantı da sona erdi.

İlişkili Haberler


Yaklaşık 60 avukat, bugün tutuklanan Eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın gündeme getirdiği savunma yapmama konusunu görüştü.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da katıldığı toplantıda, savunma yapmama yönündeki görüşün ağırlık kazandığı belirtilirken, bu konunun baro tarafından da masaya yatırılacağı ve ilerleyen günlerde avukatlarla yeniden bir araya gelineceği kaydedildi.

Hakkında yakalama kararı bulunan, gittiği İstanbul Adliyesi'nde bu karar yüzüne okunarak tutuklanan Eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan, "...'sözün, adaletin bittiği yerdir' diyerek, artık avukatlarımızın cübbelerini çıkarmalarını isteyeceğiz. İstifa etmelerini isteyeceğiz. Bizler de 14 Martta başlayacak davada savunma yapmayacağız..." demişti.

Balyoz davası sanıklarının avukatları da, dün akşam yaklaşık 1.5 saat süren bir toplantı yaptı.

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal'ın da katıldığı toplantıdan savunma yapmama yönündeki görüş ağırlı kazanırken, bu durumda mahkemenin yeni avukatlar isteyeceği baro da konuyu masaya yatırmaya karar verdi. Baro ile avukatların ilerleyen günlerde bir araya gelecekleri belirtildi.

GEREKÇE
Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, ‘savunma yapmama’ görüşünün gerekçelerini, “13 duruşmaya geldik hala daha kanıtlar avukatlara verilmedi. Avukatlar savcıların bildiği her şeyi bilmek zorundadır. Tutuklamalada öyle gariplikler var ki örneğin 43 klasörün tutunaklarını istiyoruz ama...” şeklinde açıkladı.

Avukat Ülgen, NTV’deki ‘Son Söz’ programında da şöyle konuştu: “Geldiğimiz aşamada bir durum değerlendirmesi yaptık. Mahkemeye bu özelliği özelliği kazandıran ana unsur, savunma hakkıdır ve bu olmadığı zaman herhangi bir organizasyona mahkeme adı verilemez. Gelinen noktada tutuklamalardan çok temel belge ve kanıtların savunmaya sunulmamış olması, ayrıca sahteliğini iddia ettiğimiz 11, 1 ve 10 nolu cd’lerin imajlarının bize verilmemesi, savunmayı önemli ve temel ölçüde aksatmaktadır.

Burada savunmaya saygızılık vardır ve “biz bu oyunun bir parçası olamayız demek istedik” ama henüz bir sonuç alınmadı. İki eğilim var. Bir kısmı ‘girmeyelim’ derken bir kısmı da ‘özellikle tutuklu sanıkların avukata çok gereksinimi var ve onları ve bundan yoksun bırakamayız” görüşünde...”

7 TUTUKLAMA DAHA
Öte yandan, davanın sanıklarından Korgeneral Nejat Bek ile Tümgeneral Hasan Fehmi Canan'ın da aralarında bulunduğu 6 muvazzaf asker ve 1 emekli albay tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine gelerek İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesine çıkan, haklarında yakalama emri olan Korgeneral Nejat Bek, Albaylar Ali Demir, Hanifi Yıldırım, Erhan Kuraner, Hasan Nurgören ve emekli Albay Hamdi Poyraz yakalama emirlerinin yüzlerine okunmasının ardından tutuklandı.