Türkiye, Ergenekon soruşturmasında birçok "şok" gözaltı dalgasına tanık olmuştu. Ancak "Balyoz Darbe Planı" kapsamında bugün yaşananlar bir ilk olarak tarihteki yerini aldı.

İlişkili Haberler


Önce CD, daha sonra da bavul içinde Ergenekon savcılarına teslim edilen "Balyoz Darbe Planı" ile ilgili belgelerde adı geçen askerlerden birçoğu bugün gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Hatay, Diyarbakır, Muğla, Balıkesir ve Kocaeli’de operasyonlar düzenlendi. Aralarında emekli üst rütbeli komutanlar ve muvazzaf askerler olmak üzere 50’ye yakın kişi gözaltına alındı.

Ankara’da bu sabah saat 05.00’te operasyon için düğmeye basıldı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, Korgeneral Ayhan Taş, emekli Tümamiral Deniz Kutluk, emekli Albay Mustafa Çalış, emekli Albay Yusuf Ziya Toker ve emekli Albay Hasan Bahri Arslan gözaltına alındı.

Gözaltına alınan isimler Adli Tıp'ta sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Ardından zanlılar uçakla İstanbul'a gönderildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na inen uçaktan alınan emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve diğer 6 kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

MUVAZZAF ASKERLER DE VAR
Operasyon kapsamında Ankara'da 2’si tuğamiral olmak üzere 7 asker de gözaltına alındı. Muvazzaf askerler, Merkez Komutanlığı’na götürüldü.

Ankara'da ismi geçenlerin evlerinde arama yapılmadığı, sadece gözaltı işleminin gerçekleştirildiği öğrenildi.

ÖRNEK VE SAYGUN GÖZALTINDA
Gündeme bomba gibi düşen bu büyük dalganın İstanbul’a yankısı da büyük oldu.

Burada "Darbe Günlükleri"ni yazdığı iddia edilen Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı emekli Oramiral Ahmet Feyyaz Öğütü ve emekli Albay Kubilay Aktaş gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Ali İhsan Çuhadaroğlu, Suat Aydın, Bülent Tuncay, Özer Karabulut ve Emin Küçükkılıç da yer aldı.

DOĞAN VE TANYELİ DE GÖZALTINDA
Operasyon kapsamında emekli Orgeneral Çetin Doğan ve Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Araştırmalar ve Etüt Merkezi Başkanı emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli'nin ev ve ofisinde arama yapıldı.

NTV'ye konuşan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, aramalar sırasında gözaltı kararına itiraz ettiğini söyledi. Avukat Ülgen, bunun üzerine savcıların Çetin Doğan'ı gözaltına alamadan ayrıldığını ifade etti.Avukat Ülgen, yeni bir yakalama kararı çıkarılmak üzere harekete geçildiğini öğrendiğini de kaydetti.

Akşam saatlerinde ise, iki eski komutanın gözaltına alındıkları haberi geldi.

BURSA’DA KORGENERAL VE ALBAY
Operasyonda Bursa’da da Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Albay Ahmet Dikici operasyondan nasibini aldı.

İzmir'deki operasyonda ise eski Güney Deniz Saha Komutanı emekli Koramiral Lütfi Sancar ve emekli Deniz Kurmay Albay Ümit Özcan gözaltına alındı.

Sancar'ın İzmir Emniyetinden çıkışı sırasında gazetecilerin görüntü almak istemesi nedeniyle izdiham yaşandı.

Gözaltına alınanlar arasında ismi açıklanmayan bir tuğgeneral bulunurken, bir emekli subay da aranıyor.

POLİS VİLLAYA GİRDİ
İstanbul'da ev ve ofisi oranan emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın Muğla’nın Bodrum ilçesindeki üç katlı villasında da arama yapıldı.

Arama yapılırken villanın perdelerinin kapatıldığı gözlendi.

5 saat süren aramanın ardından polisler, villadan aldıkları bir çantayı emniyete götürdü.

Bu arada aramalar sırasında binaya girmeye çalışan ve villa sakinlerinin akrabası olduğunu iddia eden bir kadına ise polis ekipleri izin vermedi.

ÜÇ YENİ SAVCI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “Balyoz” darbe planıyla ilgili üç yeni savcı görevlendirdi.

Savcılar Ali Haydar, Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk soruşturmayı yürütecek.

SUÇLAMA
Zanlılar “T.C. yürütme organının vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs etmek, bu amaçla örgüt kurup yönetmek ve örgüte üye olmak”la suçlanıyor.

‘BALYOZ’DA NELER VARDI?
Taraf gazetesi, “Balyoz Güvenlik Harekat Planı” başlığıyla 2003 yılında yapılan bir darbe planını gündeme taşımıştı.

Planın alt başlıklarında yer alan "Çarşaf", "Sakal", "Oraj" ve "Suga" adı verilen planlara göre, Beyazıt ve Fatih camilerinde Cuma günü bombalı saldırılar düzenlenecek, Ege'de bir Türk jeti düşürülecekti.

İddiaya göre dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan yönetimindeki askerler, darbeye direnebilecek 200 bin kişiyi stadyumlara doldurmayı planlıyordu.

Gazetede yer alan iddiaya göre, plan kapsamında darbe kabinesi bile hazırlanmıştı.

Planda imzası bulunduğu iddia edilen emekli Orgeneral Doğan, "TSK'da her kademede mevcut planları gözden geçirmek üzere harp oyunu, plan tatbikatı ve seminerler yapılması doğal bir uygulamadır" demişti.

Genelkurmay Başkanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, "1'inci Ordu Komutanlığı tarafından 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilen Plan Seminerine ilişkin çeşitli iddialar ve değerlendirmeler medyada yer almaktadır. İddiaları, aklı ve vicdanı olan hiçbir kimsenin kabul etmesi mümkün değildir" ifadesini kullanmıştı.