Balyoz'da 'kaçak' itirazı

Balyoz davası sanıkları arasında bulunan 77'si muvazzaf 25'i emekli toplam 102 askerin yarın İstanbul Adliyesi'ne teslim olmaları bekleniyor.

Haberler 25.07.2010 - 17:24

Müvekkillerinin "kaçak" durumda olmadığını savunan sanık avukatları, karara bir üst mahkemede itiraz etmeye hazırlanıyor. 

Balyoz davasında, haklarında yakalama kararı çıkartılan 102 sanığın gruplar halinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne teslim olmaları bekleniyor.

Sanıklar arasında Eski Birinci Ordu Komutanı Çetin Doğan, Eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına ile Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek de var.

İbrahim Fırtına'nın Avukatı Atilla Hekimoğlu, sanıkların kaçak olmadığını belirterek "yakalama" kararının hukuka aykırı olduğunu savundu.

"BU KİŞİLER 'KAÇAK' ÖZELLİĞİ TAŞIMIYOR"
Yakalama emrinin kanuni dayanağının olmadığını söyleyen Hekimoğlu, şöyle konuştu:

"Tensip aşamasında yani duruşmaya hazırlık safhasında verilecek yakalama kararı kaçak sanıklar hakkındadır. Burada 102 kişi arasında kaçak sıfatını taşıyacak kimse yok. Duruşmaya gelmeyen adresi belli olmayan ve yurtdışında olan kişilere kaçak denir. Bu kişiler sanıklar bu özellikleri taşımıyor."

Yakalama kararınını eleştiren Hekimoğlu, mahkeme heyetinin ihsas-ı reyde bulunduğunu yani şimdiden görüşünü belirttiğini savundu.

Sanık avukatları, yakalama kararına üst mahkeme olan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz edecek.

Sayfa Yükleniyor...