Balyoz'da kanıt bulunamadı

Balyoz soruşturmasında tahliye olan eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Kararda AİHM'e atıfta bulunularak, "eylemlerin icra edildiğine dair somut delil bulunmadığı"nın altı çizildi.

NTV Haber 21.06.2010 - 12:59

Balyoz Planı soruşturması kapsamında eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Korgeneral Engin Alan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin tahliye kararına ilişkin gerekçe açıklandı.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi tarafından verilen 3 sayfalık tahliye kararında, Balyoz seminer planında öne sürülen eylemlerin icra edildiğine ilişkin somut delil bulunmadığının altı çizildi.

Kararda, soruşturma aşamasında aynı statüdeki zanlılardan bir bölümünün savcılığa çağrılıp serbest bırakılırken bir bölümünün tutuklanmasının anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu da belirtildi.

Kararda ayrıca AİHM'e de atıfta bulunuldu. Mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı:

"AİHM Iijkov-Bulgaristan davasında verdiği kararda, 'şüphelinin üzerine atılı suçu işlediğine yönelik makul şüphenin varlığı tutukluluğun devamı için olmazssa olmaz koşuldur. Ama tutukluluğun belirli bir süreyi geçmesi halinde artık tek başına yeterli değildir. Mahkeme tutukluluğun devamı için diğer yasal gerekçelerin varlığını da aramalıdır. Sadece yasal ya da farazi çıkarımlar tutukluluğun devamı için yeterli değildir. Aksi durum tutuklamanın belirli sayıda ve son derece sınırlı koşullarda uygulanabileceğine ilişkin hükmün ihlali sonucunu doğurur' demiştir."

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...