Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Genel Hazırlık Soruşturma Bürosu Savcısı Halil İbrahim Başer tarafından yürütüldü.

"Resmi belgede sahtecilik" suçuna ilişkin yürütülen soruşturmada, yetkisizlik kararı verildi.

Yetkisizlik kararında, olayın ilk müracaat yeri ve sahte belgelerin teslim edildiği yerin Beşiktaş olması nedeniyle suç yerinin burası olduğu belirtilerek, suç duyurusuna konu olayın gerçekleştiği yerin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yargı çerçevesi dışında bulunduğu kaydedildi.

Bu kapsamda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosyanın, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, "Balyoz Planı" davasında yargılanan bazı sanıklara ''kumpas'' kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma ile irtibatlı olduğu için bu dosyayla birleştirilerek yürütülmesi istendi.

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yeniden görülen "Balyoz Planı" davasında, "yüklenen suçu işledikleri sabit olmadığı" gerekçesiyle 236 sanığın beraatine karar verilmişti.

Mahkeme heyeti, 11 ve 17 nolu cd'ler dışındaki diğer dijital delillerin sahte olarak oluşturulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluştuğundan ilgili kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetmişti.