Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelerden sonra Eskişehir'de de Balyoz Darbe Planı'nı destekler nitelikte delillere ulaşıldığı ileri sürüldü.

Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün evinde yapılan aramalarda birçok belge ve dijital veri bulundu.

Oraj ve Suga harekât planlarıyla da bağlantılı olduğu öne sürülen belgelerde, yasa dışı fişleme, görüntüleme ve halkın korkutulmasına yönelik faaliyetler anlatılıyor.

Emniyet Müdürlüğü tarafından mahkemeye gönderilen raporda yeni delillere ulaşıldığı açıklandı. Zaman Gazetesi'nin haberine göre, raporda, Hava İstihbaratçı emekli Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde birçok belge ve dijital veri ele geçirildiği belirtildi.

Emekli Albay Büyük'ün 2. Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Hava Albay Cengiz Köylü ile bir arada çalıştıkları sırada yasa dışı faaliyetlere karıştıkları ileri sürüldü. Emekli olduktan sonra başına bir iş gelmesinden endişe eden Büyük'ün, belge ve görüntüleri yanında götürdüğü iddia edildi.

Bu belgelerin Balyoz'un yanı sıra Oraj ve Suga planlarını destekler nitelikte olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca planın deşifre olması durumunda alınacak tedbir ve stratejilere dair dokümanlar da ele geçirildi. Buna göre, Oraj Planı'nın başarısızlığa uğraması durumunda önce plan inkâr edilecek, soruşturmanın derinleşmesi halinde planın aleyhine görüş bildirilecekti.

Hakan Büyük'le ilgili bilgiler de dikkat çekici. 28 Şubat sürecinde çok sayıda askeri personeli ordudan attırmayı başardığı ileri sürülen Büyük'ün, elde ettiği bilgi ve belgeleri Balyoz Darbe Planı'nda kullanılmak üzere vakit kaybetmeden üstlerine gönderdiği belirtiliyor.

Mahkemeye gönderilen raporda, şu ifadelere yer veriliyor: "Hakan Büyük ülke yönetimine el konulacak darbe sonrası planlarının altyapısını oluşturmak amacıyla çok sayıda yasa dışı faaliyette bulunmuştur. Bunlar arasında Eskişehir'deki Bilvanis adlı çiftliğe gelip gidenlerin yasa dışı olarak görüntülenmesi, bu çiftliğe ulaşım amaçlı taşımacılık yapan çevre köylerdeki kişilerin fişlenmesi, çiftlik üzerinden alçak uçuşlar yapılarak gelip gidenlerin korkutulması bulunmaktadır."

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, 19 Şubat 2011'de isimsiz bir elektronik ihbar mektubu geldiği belirtiliyor. İhbarda geçen hususlar doğrultusunda İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla, 20 Şubat 2011 tarihinde emekli Hava Albay Hakan Büyük'ün Eskişehir'deki evinde arama yapıldı.

Aramalarda ele geçen belgelerle alakalı yapılan değerlendirmede Büyük'ün evinden ele geçirilen belgelerin, Oraj ve Suga harekat planlarını destekler nitelikte olduğu raporda şöyle ifade edildi: "Yapılan aramada elde edilen BE0910NSVNSDCZ4-2048 seri nolu cruzer micro yazılı sandisk marka 2.0 GB flash bellek içerisindeki dosyaların şifreli oldukları görülmüş, teknik cihazlar vasıtasıyla şifreleri çözülen dosyalar arasında Oraj Hava Harekat Planı ve Suga Harekat Planı ile ilgili olup 2010/185 ve 2010/1003 sayılı soruşturmalar kapsamında elde edilen verileri teyit eder ve destekler nitelikte yeni veriler olduğu anlaşılmıştır. "

Eskişehir'de ele geçen bu belgelere ilişkin bir başka dikkat çekici nokta ise dokümanların bir kısmının 7 Mart 2003'te sona eren seminerden daha sonra oluşturulmuş veya son kez kaydedilmiş olması. Bu da plan kapsamındaki çalışmaların 5-7 Mart 2003 tarihinde gerçekleşen plan seminerinden sonra da devam ettiğinin kanıtı olduğu ifade edildi. Ele geçen belgelerde darbe planın ortaya çıkması ihtimaline karşı 'ihtimalat planı hazırlama grubu' oluşturulduğu da kaydediliyor.

İSİMSİZ E-POSTA İLE GELEN İHBAR
Polise gönderilen isimsiz e-posta "Sizlere Balyoz Darbe Planı'nda yer alan ancak bugüne kadar yakalanmayan bir şahıs hakkında bilgi vermek istiyorum." cümlesiyle başlıyor. 1996-2003 yılları arası Ankara'da askeri istihbarat birimlerinde çalıştığı belirtilen emekli Hava Albay Hakan Büyük'ün, 28 Şubat sürecinde önemli görevler aldığı, çok sayıda askerî personeli ordudan attırdığı ileri sürüldü. Emekli Albay Büyük'ün bu çalışmalarına 2003-2006 yılları arası görev yaptığı Eskişehir İstihbarata Karşı Koyma Şubesi'nde de devam ettiği, elde ettiği bilgi ve belgeleri Balyoz Darbe Planı'nda kullanılmak üzere üstlerine gönderdiği ifade ediliyor.

Hakan Büyük'ün darbe sonrası irticai odak olarak görülen kuruluş ve kişilere yönelik eylem planları da hazırladığının anlatıldığı e-postada şu ifadelere yer veriliyor: "... Bunlar arasında Eskişehir'de bulunan Bilvanis adlı çiftliğe gelip gidenlerin gizli bir şekilde yasa dışı olarak görüntülenmesi, bu çiftliğe ulaşım amaçlı taşımacılık yapan çevre köylerdeki kişilerin fişlenmesi ve tehdit edilmesi, çiftlik üzerinden alçak uçuşlar yapılarak gelip gidenlerin korkutulması (ilgili filoların görüntülerinden ve bölgeyi gören radarlardan öğrenmek bu alçak uçuşların tespit edilmesi halen mümkündür), çiftlikle ilgili olarak Cumhuriyet Gazetesi, Posta Gazetesi ve yerel gazetelere asılsız haberler yaptırılması, Eskişehir'deki askerî lojmanlara giren başörtülüler ve geldikleri askerî personelin fişlenmesi ve gizli kamera ile görüntülenmesi bulunmaktadır. Bu faaliyetleri sonrası topladığı görüntüler ve yaptığı fişlemeler 2003 yılında Balyoz Darbe Planı'nda görüşülmüştür..."