'Bana düşen sabretmek'

Faiz artırımı kararını değerlendiren Başbakan Erdoğan, "Şu anda Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir" dedi.

29.01.2014 - 21:15

'Bana düşen sabretmek'

Başbakan Erdoğan Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitmesiyle ilgili, "Merkez Bankası böyle bir karar almış, Bana düşen buna bir süre sabretmektir" dedi.

Erdoğan, İran ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Faiz artırımı kararına değinen Erdoğan, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu ancak kendisinin faiz artırımına karşı olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, "Şu anda Merkez Bankası böyle bir karar almış. Bana düşen buna bir süre sabretmektir. Nereye gidiyoruz diye bunu görmektir. Faizin tekrar bir geri dönüşü veya döviz kurlarında olumlu istikamette gelişme, Borsa İstanbul’da yükselme görmemiz halinde bu iyi niyetimizi korumak zorundayız. Ama aksi olduğunda iyi niyetimizi koruyamayız" diye konuştu.

FAİZ-ENFLASYON İLİŞKİSİ
Faizle enflasyonun doğru orantılı olduğuna inandığını da vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti:

"Enflasyon ile faiz arasındaki ilişki sebep-netice ilişkisidir. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Faizi yükseltirseniz, enflasyon da yükselir. Düşürürseniz, ikisi beraber düşer. Ters orantılı olarak düşündüğünüzde her zaman için çok daha olumsuz neticeler alırsınız."

B PLANI VAR MI?
Erdoğan, 'ekonomideki risklere karşı B planı var mı?' sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Önümüzdeki günlerde açıklayacağımız bir çalışmamız olabilir. Alışılmışın dışında birşey olsun istiyoruz. Dünyada uygulamaları var. Ama Merkez Bankası'nın bu adımı atmış olduğu bir süreçte bunları açıklamamız doğru olmaz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...