Bankadaki 7 saatlik rehine eylemi sona erdi

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir bankaya giden silahlı ve maskeli bir kişi, içeridekileri rehin aldı. Eylemden yaklaşık 7 saat sonra saldırgan etkisiz hale getirildi, rehineler kurtarıldı.

13.05.2009 - 11:51

Bankadaki 7 saatlik rehine eylemi sona erdi

Kuşadası sahil kenarında bulunan banka şubesine giren silahlı ve maskeli bir kişi, içeride bulunan müşteri ve banka personelini rehin aldı.


Zanlı, bir süre sonra banka müşterisi olan iki kadını serbest bıraktı.

Silahlı kişinin içerisinin görünmemesi için camları boyadığı gözlendi.

Bazı görgü tanıkları, içeriden silah sesleri geldiğini de iddia etti.

Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, megafonla anons yaparak, cep telefonu numarası verdi ve görüşmek istediğini belirtti. Ancak bu çağrıya içeriden cevap gelmedi.

Banka şubesindeki rehineleri kurtarmak için çalışmalar sürerken; 3 polis bankanın önüne gelerek irtibata geçti.

Ellerinde beyaz kağıt bulunan polisler silahsız olduklarını gösterirken, bir polisin cep telefonuyla görüşmesi yaptığı dikkati çekti.

3 polisten ikisi geri çekilirken, telefon görüşmesini yapan ve çelik yelek giydiği gözlenen polis memuru banka şubesine girdi.

İkna çabaları devam ederken, zanlı 3 kişiyi daha serbest bıraktı.

Serbest bırakılan rehinelerin ellerinin bağlı olduğu görüldü.

OPERASYON DÜZENLENDİ
Rehineleri kurtarmak için çalışma yürüten polis ekipleri banka şubesine operasyon düzenledi.

Yaklaşık 7 saattir içeride bulunanları rehin tutan silahlı kişi, polis tarafından etkisiz hale getirildi.

Zanlı Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

VALİ: KREDİ KARTI BORCU VAR
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, silahlı soygun girişiminde bulunan zanlıyla ilgili olarak, ''Yakalanın şüphelinin birden fazla bankaya 20 bin TL civarında borçlu olduğu bu işi önceden planladığı anlaşılmıştır'' dedi.

Kuşadası Kaymakamlık binasında Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Ulusoy, olayla ilgili bilgi verdi.

Bugün saat 10.00 sıralarında banka şubesinde planlı rehin alınmasına ilişkin ihbar geldiğini, olay yerine giden ekiplerin şüpheli ya da şüphelilerle irtibata geçmeye çalıştığını ancak bunda ilk etapta başarılı olamadığını anlatan Vali Vekili Ulusoy, ekiplerin banka çalışanları ve müşterilerin can güvenliği açısından müdahale edilmeyerek sabırlı davranıldığını anlattı.

17 KİŞİ YARA ALMADAN KURTARILDI
Banka içindeki şahsın, ilçe emniyet görevlisi ile görüşme yapmak üzere bankaya girmesi için izin verdiğini, görevlilerin ikna çalışmaları devam ederken şüphelinin bir anlık boşluğundan yararlanarak şahsın etkisiz hale getirildiğini dile getiren Vali Vekili Ulusoy, banka içerisindeki 13 çalışan ile 4 müşteri olmak üzere toplam 17 kişinin sorunsuz kurtarıldığını ifade etti.

Ulusoy, saldırganın Kuşadası'nda annesiyle birlikte yaşayan 1981 doğumlu S.S. olduğunu belirterek, ''Yakalanan şüphelinin birden fazla bankaya 20 bin TL civarında borçlu olduğu ve bu işi önceden planladığı anlaşılmıştır. Olay esnasında kullanmış olduğu bir adet 9 mm çapında tabanca ile pompalı tüfeği de daha önceden tanıştığı bir şahıstan satın aldığı anlaşılmıştır'' dedi.

Gazetecilerin olayın niteliği konusundaki sorularına Vali Vekili Ulusoy, ''Eylem de var, soygun niyeti de var'' şeklinde yanıt verdi.

BANKANIN GÜVENLİK KAMERALARINA ATEŞ ETMİŞ
Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak da yaptığı açıklamada, saldırganın bankaya girişinde güvenlik kameralarına ateş ettiğini ve güvenlik görevlisinin silahını aldığını söyledi.

Emniyet ekiplerinin, gazetecilerden operasyonda kullanılması için basın yeleklerini istediğini, bunların kullanılıp kullanılmadığı yönündeki soruya ise Çolak, saldırganın banka şubesine görüşmek için basın mensubu istediğini ancak daha sonra vazgeçtiğini belirtti. Saldırganın, yaptığı eylemin televizyon kanallarında yayınlanıp, yayınlanmadığını öğrenmek için banka şubesine televizyon istediğini anlatan Çolak, bunun üzerine vali vekilinin izni doğrultusunda banka şubesine televizyon götürüldüğünü ve olayla ilgili internette yayınlanan haberlerin çıktılarının alınarak saldırgana verildiğini ifade etti. Kamil Çolak, saldırganın bir anlık zaafiyetinden yararlanarak olayı sonlandırdıklarını söyledi.

Zanlının annesiyle birlikte kaldığını da belirten Çolak, Kuşadası'nda özel bir şirkette çalıştığını ve bekar olduğunu sözlerine ekledi.

KOD ADI: ÇİLEKEŞ
Öta yandan,
serbest bırakılan rehinelerin, saldırganın kendine 'Çilekeş' kod adını verdiğini söylediği kaydedildi.

EMNİYET ŞERİDİ GENİŞLETİLDİ
Çok sayıda vatandaşın olay yerine toplanması üzerine güvenlik şeritleri, 300 metreye kadar genişletildi.

Olayı takip eden gazeteciler de güvenlik şeritlerinin dışına çıkartıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...