Baraj değil sinema istiyoruz!

Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali kapsamında bir araya gelen sinemacılar Munzur'un doğasını katleden barajları protesto etti.

25.05.2011 - 17:01

Baraj değil sinema istiyoruz!

Tunceli'de baraj yapımlarına karşı yükselen tepkilere, sinemacılar da dahil oldu. Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali kapsamında kentte bulunan onlarca sinema sanatçısı, meşaleli yürüyüşle barajları protesto etti.

Tunceli Belediyesinin öncülüğünde, Munzurun Türküsü Derneği tarafından hazırlanan ve SODES programı kapsamında desteklenen Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali’nin 5.inci gününde yönetmeliğini Derviş Zaim’in yaptığı Gölgeler ve Suretler filminin gösterimi yapıldı. Gösteriminin ardından yıllardır kapalı bulunan, sadece festival için açılan Sinema 62 önünde toplanan ve "Dersim'e baraj değil, sinema istiyoruz" yazılı pankart açan sinemacılar, Cumhuriyet Caddesi üzerinden Gole Çeto Parkı’na kadar yürüdü.

Aralarında ünlü yönetmenler Derviş Zaim, Ümit Kıvanç, Haluk Ünal, Shiar Abdi'nin de bulunduğu çok sayıda sinemacıya Belediye Başkanı Edibe Şahin ve Bağımsız Milletvekili adayı Ferhat Tunç eşlik etti.

Sinemacılar adına açıklama yapan yönetmen Ümit Kıvanç şöyle konuştu: "Bazı insanlar vardır suya bakarlar ve sadece su görürler. Bazıları kayaya bakıp sadece kaya görürler, ama bazıları suya bakıp, bundan nasıl baraj yaparsak daha çok para kazanırız şeklinde bakarlar. Burada yaşanan tam bir doğa felaketidir. Baraj yapımlarının durdurulması için daha etkili bir çalışma gerekmektedir."

Belediye Başkanı Edibe Şahin ise Alliaoni, Karadeniz, Hasankeyf ve Türkiye'nin diğer birçok yerinde yapımları süren HES'leri hatırlatarak, aynı kaderin Munzur ve Dersim'e de biçildiğini söyledi. Barajlarla Dersim doğasının ve kültürünün ortadan kaldırılmaya çalışıldığına dikkat çeken Şahin, baraj yapımlarının durdurulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Yönetmen Derviş Zaim de bölgenin turizme açılması halinde ülkeye büyük katkılarının olacağını belirterek, ''Sadece bu yönüyle bile bakıldığı zaman baraj yapılma fikri bana çok çekici gelmiyor. Başka birçok nedenler dolayısıyla baraj meselesi çok yakın hissetmediğim bir mesele ama sadece turizm ve doğa güzelliği açısından baksanız bile iki defa düşünmek zorunda hissediyorsunuz kendinizi'' dedi.

Konuşmaların ardından baraj altında kalan ziyaretleri konu alan 17 dakikalık ‘Ziyaret’ isimli belgeselin gösterimi yapıldı.

Bu sene ilki gerçekleştirilen Uluslararası Dersim İnsan Hakları Film Festivali, 29 Mayıs’a kadar Dersimlileri filmler ve yönetmenleriyle buluşturmaya devam edecek. Festival programında ayrıca çocuklara özel film gösterimleri ve atölye çalışmaları yer alıyor. Bunlardan Masallardan Film Yapmak Atölyesi, Dersim ve çevresinden seçilen 34 çocuğun katılımıyla pazartesi günü drama çalışmalarıyla başladı. Öykü yazma teknikleriyle birlikte yazacakları masala alt yapı oluşturma çalışmaları yapıldı. Metin Kahraman tarafından gerçekleştirilecek masal dinletisi sonrasında çocuklar kendi masallarını oluşturup masaldaki karakterleri oyun hamuruyla canlandıracaklar. Oluşturulan karakterler yazılan masala uygun olarak fotoğraflanıp stop motion tekniği ile festivalin sonunda film yapılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...