Muş'un Bulanık ilçesi Fatih Mahallesi'nde 2 yıl önce yapımı tamamlanan bin 500 kotalı Alparslan 1 Baraj Gölü'nün bin 400 kotası doldu. Bundan tedirgin olan veliler, Fatih İlköğretim Okulunda okuyan çocuklarını okula göndermiyor. 270 öğrencinin devam ettiği okulda sadece 40 öğrenci kaldı.

İlişkili Haberler


Okulun baraj suyu altında kalacağından endişe ettiklerini belirten veliler, bu yüzden çocuklarını okula göndermediklerini, mahalleye yeni bir okul yapılmasını istediklerini söylediler.

Mahalle muhtarı Ahmet Durmuş da okulun su altında kalacağını ileri sürerek, ''Mahallemizde veliler çocuklarını okula göndermiyor. 270 öğrencinin eğitim gördüğü okula sadece 40 öğrenci devam ediyor. Veliler okulun su altında kalmasından korkuyor'' dedi.

Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, Fatih İlköğretim Okulu ile ilgili DSİ yetkilileriyle birkaç kez görüştüklerini, endişe edilecek bur durumun olmadığını bildirdi.

Bayraktar, şöyle konuştu;

''DSİ yetkilileri, okulun bu yıl su altında kalmayacağını söylüyor. Şayet okul su altında kalsa bile beldemizde 24 derslikli Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) var. Öğrencilerimizin eğitimini orada devam ettireceğiz. Ama okul bu yıl su altında kalmayacak. Velilerimizin endişesi yersizdir. Çocuklarını okula göndermelerini istiyoruz. Eğer korkuyorlarsa çocukları YİBO'ya alalım. Şayet devamsızlıkları devam ederse o zaman gerekli işlemleri yaparız.''