Barajlar fazla doldu, su boşaltılıyor

Bursa, Yalova, Kocaeli ve Balıkesir'de doluluk oranı yüzde 100'ü bulan barajlardan su tahliyesi sürüyor. Uludağ'daki kar yaz boyu barajları besleyecek.

09.04.2009 - 11:50

2008-2009 kış sezonunda yağan kar ve yağmur, geçen yıllarda sıkıntıların yaşandığı barajları doldurdu.

Mevsim normallerinin üzerinde yağış alan Marmara Bölgesi'nde bulunan barajlar, karların erimesi ve halen aralıklarla yağmurun sürmesi nedeniyle yüksek doluluk oranlarını koruyor ve kapakları açık tutuluyor.

Bursa'daki Doğancı Barajı'nda doluluk oranı yüzde 80'de tutuluyor. Doğancı Barajı'nı besleyen kaynaklardan su gelmeye devam ettiği için barajdan saniyede 18 metreküp su tahliye ediliyor.

Bursa'daki Nilüfer Barajı ve Yalova'daki Gökçe Barajı'nda doluluk oranı uzun süredir yüzde 100 seviyesinde seyrediyor. Gökçe Barajı'ndan saniyede 4.8 metreküp su bırakılıyor.

Haftalardır doluluk oranı yüzde 88 olan Kocaeli'ndeki Kirazdere Barajı'ndan da saniyede 4.23 metreküp su tahliye ediliyor.

Bu yıl su tutulmaya başlanan Balıkesir'deki Manyas Barajı'nda ise doluluk yüzde 70'i geçti.

Marmara Bölgesi'nin en yüksek noktası Uludağ'ın zirvesindeki kar, yaz boyunca bölgedeki barajları besleyecek. Barajlarda yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanması beklenmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...