Baran Tursun'u vuran polise 2 yıl hapis

İzmir'de ''dur'' ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis kurşunu sonucu yaşamını yitiren Baran Tursun'la ilgili davada, ateş eden polis memuru 2 yıl 1 ay hapis cezasına çaptırıldı. Delilleri gizlediği öne sürülen 10 polis ise beraat etti.

20.05.2009 - 15:41

Baran Tursun'u vuran polise 2 yıl hapis

Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun, annesi Berrin Tursun, kardeşi Şelale Tursun, delilleri gizlediği iddiasıyla yargılanan 9 polis memuru ile avukatlar katıldı. Baran Tursun'u öldürdüğü iddiasıyla yargılanan polis memuru Oral Emre Atar ile delilleri gizlediği iddiasıyla yargılanan 1 polis memuru duruşmaya katılmadı.

BABASI: KABAHATTİ, HAYATIYLA ÖDETTİLER
Mehmet Tursun, duruşmada, Türkiye'de polisin karıştığı adam öldürme olaylarında polislerin delilleri gizlediğini, yalan beyanlarda bulunduğunu öne sürdü.

Tursun, şunları söyledi: ''Hastanede Baran'ın kafasından o kurşun çıkmasaydı belki oğlumuzun trafik kazası sonucunda öldüğünü sanıyor olacaktık. Tüm planlar olayı kaza sanmamız üzerine yapılmıştı ancak kurşun çekirdeği oğlumuzun öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Sanık polis memuru Oral Emre Atar önce 'Düştüm' dedi sonra 'Lastiğe ateş ettim' diyerek ifade değiştirdi. Deliller gizlenmeye çalışıldı. Sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz. Oğlumuz kabahat sayılabilecek bir şey işledi ona hayatıyla ödettiler. Sanık polis memuru Oral Emre Atar da bir hata yaptı, o hatanın cezasını çeksin istiyoruz.''

AİLENİN AVUKATLARI: DELİLLER GİZLENDİ
Tursun ailesinin avukatlarından Nezahat Paşa Bayraktar, sanığın doğrudan ateş ederek Baran Tursun'un ölümüne neden olduğunu belirterek, ''kasten adam öldürme'' suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Tursun ailesinin avukatlarından Aysu Koç ise delilerin gizlendiğini, sanıkların aşamalarda birbiriyle çelişen ifadeler verdiğini öne sürdü.

YURDAKUL: İÇİŞLER BAKANLIĞI UYARMIŞTI
Sanık avukatlarından Muammer Yurdakul ise olayın gerçekleştiği dönemde ''çok gizli'' ibareli yazılarla terör olaylarına karşı daha uyanık olunması konusunda İçişleri Bakanlığı’nın emniyeti uyardığını, İzmir'de terör örgütü İBDA-C'ye yönelik operasyonda da terör saldırısı planlarının ele geçirildiğini söyledi.

“SİLAH KULLANMADIM DİYEBİLİRDİ, SAMİMİ DAVRANDI”
Olayın her iki taraf için üzücü sonuçlar doğurduğunu savunan Yurdakul ''Dur ihtarına uyulmamış, polisin üzerine cip sürülmüştür. Doğrudan tehlike söz konusudur'' dedi.

Yurdakul, şöyle konuştu: ''Görevliler hukuka uygun olarak yapmaları gerekeni yapmış, delilleri toplamıştır. Oral Emre Atar 'Hiç silah kullanmadım' diyebilir, bu dava bu noktaya gelmeyebilirdi ancak kendisi samimi bir şekilde olayı anlatmıştır. Bize göre olay açıktır. Baran Tursun'un kafatasından çıkarılan bir mermi çekirdeği parçası vardır. Bu çekirdek ancak sert bir cisme çarptığında parçalanması mümkündür. Muhtemelen de asfalta çarpmıştır.''

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, sanıklardan Oral Emre Atar'ın ''öldürme eylemini silah kullanmaya ilişkin kanun hükmünü yerine getirmede kasıt olmaksızın sınır aşarak işlediği'' kanaatine vardı.

MAHKEME 'KASIT YOK' DEDİ, İKİ YIL HAPİS CEZASI VERDİ
Sanığa TCK'nın 85/1 maddesi gereğince ''taksirin yoğunluğuna, kullandığı silahın tehlikeliliğine göre'' önce 3 yıl hapis ceza verildi.

Sanığın eylemini “kasıt olmaksızın, sınırı aşarak işlediğine” karar veren mahkeme heyeti, bu cezada 1/6 oranında indirime gitti ve cezayı 2 yıl 6 aya indirdi. Heyet, sanığın duruşmalardaki saygılı davranışı nedeniyle bu cezada da indirim uyguladı ve sanığa 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi.

10 POLİS BERAAT ETTİ
Delilleri gizledikleri iddiasıyla yargılanan polis memuru sanıklar Veysel Aydın, Salih Tokucu, Aytekin Altınışık, Tayfun Kazıcı, Bahadır Aksoy, Hasan Taşan, Murat Masat, Kenan Duman, Hacı İsa Onur ve Aycan Bastur beraat etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Bayraklı'da 25 Kasım 2007 tarihinde polis ekiplerinin ''dur'' ihtarına uymadığı için takibe aldığı Baran Tursun yönetimindeki 35 AL 9207 plakalı araç, ağaçlara ve elektrik direğine çarpmıştı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan ve başının arkasında kurşun yarası tespit edilen Tursun, bir süre yaşam destek ünitesine bağlı kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Kovalamaca sırasında uyarı ateşi açtığı iddiasıyla tutuklanan polis memuru Oral Emre Atar, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Olaya müdahale eden 10 polis hakkında ''suç delillerini gizledikleri'' iddiasıyla dava açılmıştı.

Esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunan cumhuriyet savcısı, ''olası kasıtla adam öldürme'' suçundan hakkında dava açılan polis memuru Atar'ın bu suç yerine ''kanunun emrini yerine getirirken görev sınırını kasıt olmaksızın aşarak öldürme'' suçundan TCK'nın 24/1, 27/1, 85/1, 53 ve 63. maddeleri uyarınca 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, diğer polis memurlarının ise beraatini istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...