Barda La Boheme operası dinler misiniz?

İngiltere'nin başkenti Londra'da Cock Tavern Tiyatro Topluluğu Puccini'nin La Boheme operasını aldı bir bara götürdü... Tabii İngilizce'ye çevirdikten ve biraz da güncel hale getirdikten sonra...

23.12.2009 - 16:56

Barda La Boheme operası dinler misiniz?

Bir bara bir şeyler içmek, arkadaşlarla buluşmak ya da belki biraz kafanızı dinlemek için gidersiniz. Peki ya bu akşam Puccini'nin La Boheme operası var denirse?

Başkent Londra'da Cock Tavernası Tiyatro Topluluğu Puccini'nin La Boheme operasını İngilizce'ye çevirdi ve günümüze uyarladı, sonra da bir bar taburesine taşıdı.

Tavernanın müdavimlerinden 62 yaşındaki Michael Darby, "Buna bayıldılar" yorumunu yaptı, ki bayılanlar arasında kendisi de var. 19. yüzyıla ait bir opera, bir Fransız barında sadece parasını ödeyenler ve arka taraftaki bilardo masalarından kafalarını kaldırmaya tenezzül edenler için sahneleniyor. An geliyor tavernanın sesleri tiyatronun seslerine karışıyor.

Aralıkta açılan 40 sandalyeli bu tiyatro için gelen heyecan dolu eleştiriler ardından topluluğun biletleri yok satmaya başlamış hatta gösteriler Şubat ayına kadar uzatılmış.

Tiyatronun 28 yaşındaki sanat yönetmeni Adam Spreadbury-Maher, "Ben Avustralya'da bir opera şarkıcısı olarak eğitim aldım ve bunca zaman böylesi insanlar için operanın ne kadar çok bariyeri olduğunu görmek benim hep canımı sıkmıştı. Ben de kendi tiyatromu kurmaya karar verdim ve bu da 10 ay önce gerçekleşti. Opera sahnelemek istedik ama bunu insanların oturup bunun tadını çıkarabileceği ve içkisini yudumlayabileceği şekilde yapmak istedik. Ve tabii alt yazılar olmadan" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...