Bardakoğlu terör saldırısını kınadı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İskenderun'daki terör saldırısıyla ilgili olarak ''Bizi birbirimize düşürmek ve ayırmak isteyenler başarılı olamayacak'' dedi.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 13:29

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, bir dizi etkinliğe katılmak için geldiği Hatay'da, Kültür Merkezi'nde katıldığı bilgilendirme toplantısında, Antakya'ya bağlı Kisecik köyündeki maden ocağındaki ve İskenderun'daki terör saldırılarından üzüntü duyduğunu söyledi.

İskenderun'daki saldırıda 6 erin şehit olduğunu, 7'sinin yaralandığını hatırlatan Bardakoğlu, şöyle konuştu;

''Üzüntülüyüz, milletimizin başı sağ olsun. Ama bu saldırıyı gerçekleştirenler şunu iyi bilsin ki bizi birbirimize düşürmek ve ayırmak isteyenler başarılı olamayacak. Türk milleti bugünlere ayrım yapmadan, kardeşçe yaşayarak geldi. Bunu İstiklal Mücadelesi’nde de Kurtuluş Savaşı’nda da göstermiştir. İnsanımızı insan olduğu için sevdik ve kardeş olarak gördük. Şehit ailelerimize ve yakınlarına başsağlığı, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum.''

Prof. Dr. Bardakoğlu, alan çalışmalarına önem verdiklerini belirterek, din görevlilerinin artık sadece camide görev yapmadığını, çevresel ve toplumsal sorunlarla da yakından ilgilenmeye başladığını ifade etti.

Her şeyi merkezden takip etmenin ve yönlendirmenin mümkün olmayacağını söyleyen Bardakoğlu, şöyle konuştu;

''Diyanet İşleri Başkanlığı’nda aile ortamını sağlayıp başarıyı artırmak için saha çalışmalarına çok önem veriyoruz. Din adamlarımız camilerin dışına taşmalı, nerede çevresel ve toplumsal sorun görse taşın altına elini sokmalı. Nitekim, özellikle son 5-6 yıldır öyle olmaya da başladı. Artık din görevlilerimiz dört duvarın dışına çıkıyor, her türlü sosyal sorunun çözümüne katkıda bulunmak için çalışıyor. Din adamları, barışın öncüsü, doğrunun sözcüsü, yanlışın önleyicisi olmalıdır.''

Müftüler ve din görevlilerinin katıldığı toplantı, basına kapalı devam etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...