Barış Dönmez davasında karar

Beyoğlu'ndaki bir barda, 10 yıl önce Barış Dönmez'in boğazı kesilerek öldürülmesine ilişkin iki sanığın yargılandığı davada, sanık Ömer Faruk Saral'ın beraatine karar verilirken, yargılama sırasında hayatını kaybeden diğer sanık hakkındaki davanın da düşürülmesine hükmedildi.

Anadolu Ajansı 21.02.2014 - 17:18

Barış Dönmez davasında karar

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, sanık Ömer Faruk Saral ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada son sözleri sorulan sanık Ömer Faruk Saral, ''takdir mahkemenindir'' dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanık Saral hakkında kasten öldürme suçundan dava açılarak cezalandırılmasının istendiğini, ancak sanığın üzerine yüklenen suçu işlediğine dair yeterli, somut inandırıcı ve kesin delil elde edilemediğinden beraatine karar verdi. Heyet, diğer sanık İbrahim Biberoğlu'nun yargılaması devam ederken 3 Ocak 2012'te öldüğünü hatırlatarak, bu sanık hakkındaki davanın da düşürülmesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, verilen hükmün kesinleştiğinde dava konusu olayın gerçek faillerinin araştırılıp tespiti için İstanbul Cumhuriyet Başsavclığına suç duyurusunda bulunmasını da kararlaştırdı.

'SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİM'
Bu arada duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan maktül Barış Dönmez'in annesi Fatma Ayla Dönmez, bütün duruşmalara katıldığını ifade ederek, "Sözün bittiği yerdeyim. Duygularımı hiçbir kelime anlatamaz. Bir annenin, hatta başka bir annenin çocuğu da olsa aynı acıyı aynı hüznü yaşıyoruz'' diye konuştu.

İlk başta adalete güvendiğini ve mutlaka sonuçlanarak iyi olacağını düşündüğünü belirten anne Dönmez, ''Fakat Türkiye'de yaşıyoruz. Son zamanlarda gördüğümüz diğer olaylarda da aynı şeyi görüyorum. Yok....Adalet ilk kollukla başlıyor, polisin görevi ele aldığı andan itibaren başlıyor. Adalet böyle bir süreç. Dosyası uygun değilse o dosyadan ne çıkaracak buradaki mahkeme...Polislerin arabalarının üzerinde hep yazar 'Halk için emniyet, toplum için adalet' ben şimdi bu ifadeye inanmıyorum" dedi.

Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıkların, Barış Dönmez'in 2004'te bir barda bıçakla boğazı kesilerek ve karnından aldığı darbeyle yaralanması, daha sonra kaldırıldığı hastanede ölümünden dolayı ''kasten adam öldürmek'' suçundan 24 ila 30'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...