Barış için ritim tutturdular

Ünlü İngiliz rock grupları Pink Floyd, Radiohead ve The Police'in bateristleri, Sudan'da yeni çatışmalara engel olmayı amaçlayan 'Barış ritmi' adlı bir projede yer aldılar.

Barış için ritim tutturdular

Sudan'da yeni çatışmaların çıkmasına engel olmaları amacıyla dünya liderlerini harekete geçmeyi çağıran "Sudan365" adlı kampanya için çekilen bir filmde bateri ve vurmalı çalgılar çalan Pink Floyd'dan Nick Mason, Radiohead'den Phil Selway ve The Police'den Stewart Copeland, filmin kamuoyuna bu yılın Sudan için çok önemli olduğu mesajını vermek istediğini belirtti.

Bateristler, Mısırlı müzisyenler Yahya Halil ve Muhammed Münir ile Ganalı Mustafa Tettey Addy'le birlikte çaldıkları "Barış ritmi" adlı filmde, müziğin insanları bir araya getirmenin en iyi yolu olduğunu düşündükleri için yer aldıklarını kaydettiler.

Uluslararası Af, İnsan Hakları İzleme ve Save Darfur gibi örgütlerin bulunduğu 9 insan hakları kuruluşunun organizasyonu ile başlatılan girişim çerçevesinde bugün Londra, Washington, Oslo, Calgary, Nairobi, Dakar, Kahire ve Güney Sudan'daki Wau'da çeşitli etkinlik ve toplantılar düzenlenecek. "Barış ritmi" adlı kampanya filmi de YouTube'den yayımlanacak.

Girişim, Sudan'da çoğunluğu Müslüman kuzey ile büyük bölümü Hristiyan güney arasında 21 yıl süren ve 2 milyon insanın ölümüne, 4 milyon insanın yerinden olmasına yol açan iç savaşa son veren anlaşmanın 5. yıl dönümüne denk getirildi.

Anlaşma çerçevesinde Nisanda genel seçimler düzenlenmesi ve Ocak 2011'de de Güney Sudan'ın ayrılması konusunda bir referandum yapılması öngörülüyor.

2003'ten bu yana iç çatışmaların yaşandığı Darfur'da da BM'nin tahminlerine göre 300 bin kişi hayatını kaybetti, Hartum, 10 bin kişinin öldüğünü savunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...