Başbakan Recep Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Barış Kartalı uçağının teslim töreninde konuştu.

Başbakan Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

“109 helikopter TSK’ya katılacak. Savunma sanayinde 2023 yılında dışa bağımlılığımızı yüzde yüze yakın kaldırmayı hedefliyoruz. Barış kartalı hava savunmamıza önemli katkı olacak. 4 uçaklı filonun ilk uçağı bu sene, 4’üncü uçağı ise seneye katılacak. Hava sahamıza karşı tehlikede erken uyarı olacak.

Bu süreçte elde edilen teknolojik birikim ülkemize fayda sağlayacak. ‘Barış Kartalı’nın milletimize ve TSK’ya hayırlı diliyorum.”

Erdoğan’ın ardından kürsüye gelen Cumhurbaşkanı Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Güçlenen Hava Kuvvetlerimiz için gurur duyulacak bir gün. Bu uçaklar dünyada çok az ülkede bulunan hava araçlarıdır. Barış Kartalları gücümüzü güç katacaklardır.

Bu uçakları her gördüğümüzde 'Ne zaman Türkiye'ye gelecek?' derdik. Dünyada çok ülkede olan bu uçaklar TSK'yı ve Türkiye Cumhuriyeti'ni daha güçlü, daha bir ayrı konuma taşımıştır."

Biz sadece güçlü hale getirmedi, aynı zamanda caydırıcılığımızı da çok da pekiştirdi. Her zaman söylenen bir söz vardır, Cenge hazır olacaksınız ki sulh istiyorsunuz. 4'e tamamlanınca isimleri doğu, batı, kuzey ve güney olacak, çok güzel tespit etmişsiniz. Bu uçakların hayırlı olmasını temenni ediyorum."