'Barış Manço kadar üzüldük'

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren duayen gazeteci Mehmet Ali Birand düzenlenen törenlerin ardından toprağa verildi.  Törenlere katılan medya, siyaset ve sanat dünyasında birçok isim Birand'ı anlattı.

Haberler 19.01.2013 - 11:31

'Barış Manço kadar üzüldük'

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand için ilk tören uzun yıllar görev yaptığı Doğan TV Center önünde düzenlendi.

Buradaki törenin ardından Birand'ın cenazesi Teşvikiye Camii'ne götürüldü.

Doğan TV Center'daki törene, Mehmet Ali Birand'ın eşi Cemre ve oğlu Umur Ali ile Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, CHP Milletvekili Oktay Ekşi, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski Başbakan yardımcılarından Hüsamettin Özkan ile aralarında Can Dündar, Beyazıt Öztürk, Nebil Özgentürk'ün de bulunduğu çalışma arkadaşları katıldı.

BİRAND'I ANLATTILAR
Doğan TV Üst Yöneticisi İrfan Şahin: ''Mehmet Ali Birand bizim öğretmenimizdi. Onu bugün uğurluyoruz ama onun bize öğrettikleri, yüzlerce, binlerce öğrencisiyle yaşamaya devam edecek. Birand ile ilgili olarak 'En çok neye hayran oldunuz ' derseniz, şunu söylemek istiyorum; onun hayata, mesleğe olan tutkusunu ve aşkını hep hayranlıkla hatırlayacağım. Tutkulu ama her şeye tutkulu bir insandı. Bu binaya geldiği her gün bizim moral kaynağımızdı, öğretmenimizdi. Her anıda herkesin gülümsediği bir konu var. Ailesine ve tüm sektöre sabır diliyoruz. Mekanı cennet olsun.

Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ: Hepimizin başı sağ olsun. için düşünen bir insandı. Çok çalışkan ve üretkendi. Pozitifti hayatı çok severdi. Hiçbir zaman onu morali bozuk görmedim. Ameliyata gideceği günün akşamı benimle iş konuşuyordu. 'Dikkatli olalım' psikolojisine hiç girmedik. Çok insan yetiştirdi. Çok değerli insanları kattı sektöre. Allah rahmet eylesin.

Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın: Ustamızdı, dostumuzdu. Çok büyük üzüntü içindeyiz. Şu güzel; bütün insanların sevgisini görünce ne kadar özel bir insan olduğunu herkes bir kez daha anlıyor.

Yönetmen Musa Çözen: 28 yıldır beraber çalışıyorduk. Ondan televizyonculuk öğrendim. İnsanlık öğrendim.

Can Dündar: Bizim için baba yarısıydı. Hepimiz onun öğrencisiyiz. Her bir insanda tek tek yaşıyor ve onu sevgiyle anıyor.

Beyazıt Öztürk: Televizyona ilk Mehmet Ali Birand sayesinde başladım. Mehmet Ali Birand, hakkında komik VTR yapılıp tepki göstermeyen, alttan alan kendisiyle eğlenebilen ender adamlardan bir tanesiydi. Bütünleştirici bir tarafı vardı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik: Önemli bir değeri kaybettik. Güleryüzlü babacan bir insandı. Her fani gibi ölümü tatması mukadderdi. Arkasında güzel izler bırakarak vefat eden bir insandı. Ustaların ustası olan bir insandı. Top sakalından kravatından saatlerine kadar çok renkli bir insandı. Her şeyden önemlisi, demokrasiden, Türk Devleti'nden, özgürlüklerden yana taraf takınan bir insan oldu. Her zaman basın ilkelerine göre hareket ederdi. Bu yönüyle onu takdir ediyoruz, bu yönüyle onu özleyeceğiz. İyi bir izlenim bırakarak ölmek her faniye nasip olmuyor. Mehmet Ali Birand tarih yazanlardan birisiydi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: Türkiye'yi yalnızca iç dinamikleriyle değil, dünya konjonktürü içinde değerlendirebilen, ufku geniş bir insan. Türkiye'nin bugünkü noktaya gelmesinde Demirkırat belgeseli çok etkili olmuştu. Hiç hafızalardan silinmeyecek bir insandı.

Ertuğrul Özkök: Dün Mehmet Ali Birand’ın evine gidip, eşi ve çocuğuyla konuştum. Evde ölümün ağırlığı yoktu, ölmemiş gibi bir hava vardı. Gazetecilik dersi yanında ölümün kaçınılmaz olduğu bir anda hayatı yaşamının mümkün olduğunu bize gösterdi. Ölme sanatı diye bir şeyi gösterdi. Hasta bir insanla konuşmak zordur. Hasta bir insanla konuşmak zordur.

İki yıl boyunca bir saniye bile bize bunu hissettirmedi. Grileşen Türkiye’de renkli bir hava getirdi. İnsani vasıfları açısından çok önemli birini kaybettik. En güzel şey gerektiğinde unutmayı ve barışmayı bilmek. Makine değiliz, bize bunu gösterdi. Bir tek futbolda bir araya gelemedik. O Galatasaylı, ben Fenerbahçeliydi.  Eğlenceli bir insandı.

İşadamı Adnan Polat: Olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan bir insandı. Medyanın gülen yüzüydü. İyi bir dostumuz, iyi bir arkadaşımızdı. Türkiye, Mehmet Ali Birand’ı çok özleyecek, eksikliğini hissettirecek. Hasta bir Galatasaylıydı ama fanatiklik şeklinde değildi. Herkes tebessümüyle hatırlayacak; enkli bir kişilik, hoşgörülü bir kişilik olarak hatırlayacak.

'BARIŞ MANÇO KADAR ÜZÜLDÜK' DİYORLAR
Posta Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay: Kanser olduğunu öğrendiği anı Can Dündar’ın belgeseli için canlandırmış. Acınmak istemiyordu, istediği gibi öldü. Ekrana çıkamamak, yazı yazamamak onu kahrederdi. İnsanlar ‘Barış Manço kadar üzüldük’ diyorlar. Bir arkadaşın oğlu ‘Haberleri kim sunacak, artık haberler olmayacak mı?’ diye sordu.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone: Üzüntünüzü paylaşıyoruz. Dünya sahnesinde büyük bir rol oynadı. ABD’de de bile taşınmıştı. Her zaman aynı fikirde değildik ama her zaman özgürlük, barış gibi aynı değerleri paylaştık. Hepimiz için çok büyük bir kayıp.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal: Mehmet Ali Birand bir olaydı. Kıbrıs’la ilgili yazdığı kitap büyük ilgi çekti. O dönemde kendisiyle yakın işbirliğimiz oldu. Evinde dünya liderlerini ağırlıyor gibi bir havaya oluştu. Hepimizin hayatına bir yerden dokunmuş bir insan. Sevgi ve rahmet anıyoruz. Bir fenomendi.

Gazeteci Doğan Hızlan: Gazetecilik Zümrüdü Anka kuşu gibidir. Her gün küllerinden yeniden doğarsınız. Bunu en iyi yapan isimlerdendi. İnsanları yaşamaya çağırırdı. Örnek bir hayat yaşadı.

Mithat Bereket: Kolum kanadım kırık gibiyim. Halkın gösterdiği bu sevgi ve saygı onu çok güzel anlatıyor. Ölüm dışında hiçbir şey gazeteciliğini durduramadı.

Altan Öymen: Büyük bir üstattı, televizyon dünyasında çığır açmış bir insandı. Sadece gazeteci ya da televizyoncu değil, bir halk adamıydı.

Aslı Öymen: Bizim için bir yuva, bir aileydi. Bu meslekte ne öğrendiysem ya ondan ya da babamdan öğrendim. Cep telefonum bir kere kapalı yakalanmış, azar işitmiştim. Kendisinden çok şey öğrendik. Bir arkadaşım tweet atmış. ‘Evet, sizin duayeninizdi, büyük gazeteciydi. Ama bir düşünün, her hafta evimizin misafiriydi. Biz onu öyle anacağız.’ O herkesin evine misafir olan sevgili Mehmet Ali Birand’dı.

Demet Akbağ: Ünü Türkiye sınırlarını çoktan aşmıştı. Beni her gördüğünde çok güzel gözleriyle ellerini kaldırıp, ‘Demetçiğim’ diyerek başını öne eğmesi hiç gözümden gitmezdi. Mehmet Ali Birand’a farklı sevgi besledik. Hepimizin başı sağ olsun.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık: Mehmet Ali Birand bu ülkenin mağdurlarındandı. Korkmayan, ürkmeyen bir insandı. Kürt sorunuyla ilgili inandıklarını söylediği için andıçlandı. Demokrasiyle için yaptıkları nedeniyle işinden oldu. Halkın vicdanıydı. Bu coğrafyada yaşayanların ortak değeriydi. Onlara armağan edeceğimiz tek şey barıştı. Bunu çok istiyordu. Onu özleyeceğiz, mekanı cennet olsun.

Yavuz Bingöl: Arkadaşı Ahmet Sever için stüdyoda ‘Mihriban’ türküsünü söyledik. Üslubuyla, güzel bir sesi vardı. O türküyü birlikte söylemiştik. Allah rahmet etsin diyoruz.

Tufan Türenç: Ölümü ona yakıştıramadım. Fevkalade üzgünüz. Allah rahmet eylesin.

Fikret Ercan: Gerisinde onlarca Mehmet Ali bırakıp gitti. Her zaman gerçeğin peşinden koştu, gerçeği aradı.

Cüneyt Özdemir: Meslek büyüğümüzü, ağabeyimizi kaybettik. Bizim kaybımız önemli değil, ama Türkiye gerçek bir gazeteciyi kaybetti. Sadece gazetecilik yaptığı için başına gelmedik bir şey kalmayan, bir çalışkan insanı kaybettik. Üzüntümüz çok büyük.

Defne Samyeli: Hastalığı yakıştıramadım, kaybına da inanamıyorum. Aynı zamanda haberleri sunmuştu. ‘Ben senin karşında ne yapacağım?’ demişti. Birbirimizi izlerdik, rakip olarak düşünmezdik. Ağabey-kardeş ilişkimiz vardı. Ondan çok şey öğrendim. Geçen sene bir tiyatro çalışmasında görüşmüştük. ‘Keşke diye diyeceğim bir şey yoktu’ demişti.''

Sayfa Yükleniyor...