BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile yaklaşık 15 BDP’li Milletvekili, Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının 13’üncü yıldönümü ve Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde yapmayı planladıkları yürüyüşün engellemesini protesto etmek için Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Akşam saatlerinde son bulan ve çok sayıda partilinin de destek verdiği oturma eyleminin yapıldığı meydanda ’Tecrit, değil özgürlük, savaş değil müzakere’ ve ’Askeri ve siyasi operasyonlara son’ yazılı pankartlar serildi.

Eylem öncesinde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sonrasında ise Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak'tan açıklamalar geldi.

Selahattin Demirtaş yaptığı açıklamada, Öcalan’ın özgürlüğünün tartışılmasının önünün açılması günü geldiğini ifade etti ve Öcalan’ın İmralı’da tutulduğu süre içinde çözüm adına gösterilen çabaların sonuçsuz kalacağına dikkat çekti.

"ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ TARTIŞILMALI"
Demirtaş, şunları söyledi:

"Bugün 9 Ekim, komplonun başlangıcının da yıldönümü. Aynı zamanda bunu protesto ediyoruz ve çok açık net belirtiyoruz; Biz insanlar ölmesin diye alanlardayız, meydanlardayız. Kimseye zarar vermek için, gerginlik çıkarmak için değil. AKP polisi bunu anlamalıdır. Onların da can güvenliği için meydanlardayız.

Bize, ’Kim oluyorsunuz’ diye soranlara belirtiyoruz; Siz kendinizi korumuyorsunuz, biz sizi korumaya çalışıyoruz. Bunu anladığınız zaman bu ülkeye barış gelecek. Ve 9 Ekim’in yıldönümünde şu mesajı Dağkapı Meydanı’ndan, herkesin anlayacağı şekilde belirtiyoruz ki; sayın Öcalan İmralı’da tutulduğu müdetçe biz bu ülkede çözüm adına ne kadar çaba sarfedersek edelim, bunu gerçekleştirmek zor olacak, imkansız olacak. O nedenle açıkça sayın Öcalan’ın özgürlüğünün tartışılmasının önünün açılmasının günü gelmiştir diyoruz.

Bu vesileyle burada başlattığımız eylemle bütün Türkiye kamuoyuna şu mesajı veriyoruz; Barış AKP’nin atacağı somut tek bir adıma kalmıştır. Barışa giden yolu açacak en büyük adımı AKP bugün atmakla görevlidir, sorumludur. Bundan sonra çağrılarını kimse BDP’ye yapmasın, AKP’ye yapsın. Barışa giden yolda kim tıkamışsa o açmalıdır. Ve çağrılar AKP’ye yapılırsa, AKP de bu çağrılara cevap verirse, biz her zamanki gibi fedekar duruşumuzu sergileyerek, barış için çaba sarfedeceğiz."

ÇÖZÜM İÇİN DİYALOG
Eylemin sona ermesinin ardından da BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, ''Kazanacak olan barış, özgürlük ve direnen halkımız olacaktır'' açıklaması geldi.

Kışanak, yaptıkları eylem ile Türkiye'nin içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, uyardıklarını savundu.

AK Parti'nin politikaları ile Türkiye'yi uçuruma sürüklediğini öne süren Kışanak, şöyle konuştu:

''Kürt sorunu açısından gelinen aşama, diyalog ve çözüm aşamasıdır. Bu sorun ret ederek, görüşmeleri keserek savaş politikaları ile çıkmaza sürüklenmektedir. Bugün bu eylem ile güçlü bir mesaj verdik. Başbakan ve AK Parti hükümeti çılgınca bir yaklaşımla demokratik talepleri, barış çabalarını bastıracağını sanıyor. Zulmedenler, tank, top, cezaevi ve işkence ile kendilerini güvende hissedeceklerini sanıyorlar. Ancak bu geçicidir. Kazanacak olan barış, özgürlük ve direnen halkımız olacaktır.''

Grup, açıklamanın ardından olaysız dağıldı.