Barselona'dan ABD'ye baskı

Afrika ülkeleri, sera etkisi yaratan gazların salımında düşük hedef koyan zengin ülkeleri protesto amacıyla, Birleşmiş Milletler iklim görüşmelerini boykot etti.

Anadolu Ajansı 04.11.2009 - 10:47

BARSELONA - Kopenhag'da gelecek ay yapılacak iklim konferansında kabul edilecek taslak tasarı için Barcelona'da dün başlayan 5 günlük toplantının ikinci gününde görüşmeler kapalı kapılar ardından devam ederken, yaklaşık 50 Afrika ülkesinin protestosu, bazı teknik toplantıların iptaline neden oldu.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti heyetinden Kabeya Tshikuku, "Afrika, diğer grupların görüşmeleri yeterince ve gereken hızda ciddiye almadığına inanıyor" dedi.

Afrika ülkeleri, küresel ısınmaya neden olan atmosfere karbon salımının sorumluluğunun en az oranda kendilerinde olmasına karşın bundan en çok etkilenen ülkeler olduklarını hatırlatıyorlar.

Toplantıların dün başlayan bölümünde de ABD'ye, Kopenhag zirvesinden önce iklim anlaşması konusundaki niyetini açıklaması konusunda baskı yapıldı.

Yaklaşık 2 bin bilim adamının katılımıyla 2007 yılında hazırlanan bir BM raporuna göre, Afrika en çok kuraklığın, tarımsal zararın meydana geleceği bölge olacak, ayrıca sahil bölgelerinde deniz seviyelerinin yükselmesine, tropik haşerelere ve hastalıklara maruz kalacak.

Bilim adamları, sanayileşmiş ülkelerin emisyonlarını 1990'lardaki seviyesinden yüzde 25-40 oranında azaltması gerektiğine dikkati çekerken, bu ülkelerin belirledikleri hedefler ise asgari düzeye bile ulaşmıyor.

Kopenhag toplantısında kabul edilecek yeni iklim anlaşması, sanayileşmiş 37 ülkeden 2012'ye kadar emisyonlarını 1990'daki düzeyin ortalama yüzde 5 altına düşürmelerini öngören 1997 Kyoto Protokolünün yerine devam edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...